Megla je poskrbela, da se je dvodnevno neformalno zasedanje zunanjih ministrov Evropske unije v španskem Caceresu začelo z zamudo. Več letal, s katerimi so ministri pripotovali v to mesto v celinski Španiji, zaradi megle namreč ni moglo pristati ob napovedanem času. Ministri oziroma ministrice – to se je namreč zgodilo tako avstrijski ministrici Beniti Ferrero Waldner, kot tudi njeni švedski kolegici Anni Lindh - so bili prisiljeni pristati v Sevilli in so šele po izboljšanju vidljivosti lahko poleteli proti Caceresu.
Sicer pa je za pester začetek srečanja poskrbel tudi italijanski premier Silvio Berlusconi, ki je v Caceres pripotoval v vlogi zunanjega ministra. Ob družinskem slikanju je premier, ko je stal za španskim zunanjim ministrom Josepom Piquejem ter med belgijskim in francoskim ministrom, Louisom Michelom in Hubertom Vedrinom, s prsti kazal osle.
Na dnevnem redu podaljšanje mirovne misije v Makedoniji
Vodje diplomacij petnajsterice so zasedanje začeli z razpravo o razmerah na Balkanu. V ospredju bo izražen interes EU, da od zveze Nato prevzame vodenje mednarodne mirovne misije Jantarna lisica v Makedoniji. V razpravi o Balkanu se bodo vodje diplomacij sicer posvetili še razmeram v ZRJ, kjer si EU intenzivno prizadeva za ohranitev federacije med Srbijo in Črno goro.
Predlog Makedonije, da EU prevzame Natovo mirovno misijo kot začetek samostojnih mirovnih operacij EU, je med zunanjimi ministri EU padlo na ugodna tla. Vendar bodo o tem več spregovorili v sredo, ko bo zasedal svet Nata. Pomisleke sta izrazili Finska in Portugalska, še več dvomov pa je bilo, ali naj bi Nemčija nadaljevala z vodenjem enot tudi v primeru, če bi šlo za operacijo EU. Španija in Francija sta predlagali, da naj bi EU enote začele delovati že konec junija. Sile za skupne operacije EU naj bi postale popolnoma operativno sposobne prihodnje leto, dopolnjevale pa naj bi sile Nata. Tedaj naj bi štele okoli 60.000 vojakov.
Finančna strategija širitve je preveč radodarna
Po prvi skupni razpravi o finančni strategiji širitve EU, ki jo je minuli teden predložila Evropska komisija, so države članice do nje zelo kritične, se je pokazalo v španskem Caceresu. Vodje diplomacij so predloženo strategijo označili le kot "dobro podlago za razpravo", hkrati pa jo označili za preveč radodarno. Pripombe so letele predvsem na predlog uvajanja neposrednih plačil v kmetijstvu v novih članicah. Z Agendo 2000 dogovorjene finančne perspektive EU do leta 2006 uvedbe te podpore kmetom v novih članicah niso predvidele
Nemčija, kot največja plačnica v proračun EU, pod vprašaj postavlja način prerazporejanja sredstev, ki naj bi jih EU zagotovila za širitev, s predpostavk iz Agende 2000, ki je predvidela vstop šestih držav leta 2002, na aktualne načrte, po katerih bo v EU vstopilo do deset novih članic, a v letu 2004. Skupna vsota predvidenih 40 milijard evrov za obdobje od leta 2004 do 2006 je za 7,5 milijarde evrov previsoka, dodajajo nemški diplomati.