Včeraj pozno zvečer so policisti končali ogled kraja, kjer je domnevni terorist Mevlid Jašarević streljal na ameriško veleposlaništvo v Sarajevu. Policija bo več informacij o napadu in Jašarevićevih razlogih javnosti posredovala v naslednjih dneh, saj ga bodo danes zaslišali. Za zdaj je v sarajevskem kliničnem centru, njegovo zdravstveno stanje pa je stabilno.
Sicer pa so bosanski policisti danes prišli v vas Gornja Maoča pri Brčkem, kjer imajo sedež skupnosti radikalnih islamistov. Začeli so obširno preiskavo več hiš, v vasi pa je v drugi polovici lanskega leta prebival tudi Jašarević. Akcijo v omenjeni vasi je potrdil tudi predstavnik tamkajšnje policije Halil Emkič, ki je dodal, da preiskavo opravljajo predstavniki agenti državne agencije za preiskave in zaščito (SIPA).
Jašarević naj bi Gornjo Maočo, kjer prebiva veliko vahabistov, večkrat obiskal tudi letos. Na čelu skupnosti je bil Nusret Imamović, ki je znan po izjavah, da islam ne prepoveduje samomorilskih napadov. Povezujejo ga tudi s hafizom Muhamedom Poročem, ki živi na Dunaju.
Preiskave tudi v Srbiji
V pokrajini Sandžak na meji med Srbijo in BiH so srbski policisti prijeli 17 vahabitov, je potrdil direktor srbske policije Milorad Veljović. Eden od prijetih je državljan BiH. Veljović je dejal, da ga ne bi presenetilo, če bi ta skupina tudi v Srbiji pripravljala nekaj podobnega, kot se je zgodilo v Sarajevu.
"Vse prijete osebe so na nek način povezane z Jašarevićem, napadalcem, ki je streljal na ameriško veleposlaništvo v Sarajevu. Ena prijeta oseba je iz BiH," je dejal Veljović in dodal, da je vahabitsko gibanje v Srbiji pod nadzorom in da ne bodo dovolili, da bi se zgodil podoben napad na veleposlaništvo.
Poudaril je tudi, da srbska policija ne bo dovolila, da je na območju Novega Pazara in celotne države moten državni red. Napovedal je, da bodo v nadaljnjih dneh in mesecih nadaljevali take akcije predvsem iz varnostnih razlogov.
"Nič nimamo proti vahabitskemu gibanju, a ne bomo dovolili, da posamezniki izvajajo teroristična dejanja in s tem ogrožajo varnost v tem prostoru," je dejal Veljović.
Pojasnil je še, da so zjutraj izpeljali policijsko akcijo na območju Novega Pazara, Sjenice in Tutina. Opravili so pregled 18 poslopij in zaplenili 18 računalnikov, 20 prenosnih telefonov, več kot 1800 zgoščenk, različne knjige, okoli 30 avdiokaset, pet vojaških uniform, eno videokamero s 17 kasetami, tri večje nože, eno sabljo in še nekatere druge predmete. Kasneje so aretirane tudi zaslišali, za tem pa so jih izpustili na prostost. A kot poročajo srbski mediji, jih bo notranje ministrstvo še naprej obravnavalo.
Bosanska policija pa je danes popoldne opravila preiskavo na območju Sarajeva. Že včeraj so preiskali več stanovanj na območju naselij Grbavica in Bistrika, danes pa so preiskovali stanovanje v naselju Vojničko polje, poroča časopis Dnevni Avaz na svoji spletni strani.
Posnetek sarajevskega streljanja si lahko ogledate tukaj:
Veleposlaništvu niso grozili Ameriški veleposlanik v Sarajevu Patrick Moon je danes na novinarski konferenci povedal, da so na poti v BiH agenti ameriškega Zveznega preiskovalnega urada (FBI), ki bodo ocenili škodo. Pojasnil je, da je to običajen postopek pri takšnih dogodkih. Veleposlanik je še povedal, da o možnosti napada niso bili obveščeni niti ni bil sam ali kdo od osebja na veleposlaništvu deležen groženj.
Moon je obiskal tudi policista, ki ga je včeraj napadalec ranil. V imenu veleposlaništva se mu je zahvalil za pogum, samega preiskovalnega postopka, ki ga vodijo bosanske oblasti, pa ni želel komentirati. "Prepričan sem, da varnostni sistem v BiH dober. Tudi mi smo pomagali pri urjenju organov. Incidenti, kot je ta, se lahko zgodijo v kateri koli državi na svetu", je ob tem dejal. Zatrdil je, da so odnosi med ZDA in BiH dobri, napad pa je označil kot slab poskus poslabšanja teh odnosov.
Direktor bolnišnice Bakir Nakaš pa je dejal, da je policist prvo noč preživel mirno z nekaj manjših bolečin, ki so povsem običajne za take operativne posege, kot so jih morali opraviti. Glede okrevanja je dejal, da je najprej potreben čas, ki bo pokazal, kako bo policist napredoval. Sam upa, da večjih posledic ne bo.
Odzval se je tudi britanski iveleposlanik Nigel Casey, ki je dejal, da so obstajale informacije, da bo napadeno tudi britansko veleposlaništvo, vendar pa za zdaj takih dokazov še niso našli. Izrazil je pripravljenost svoje države za pomoč pri preiskavi včerajšnjih dogodkov.
Tiskovna predstavnica ameriškega državniškega urada Victoria Nuland pa se je že v petek zvečer zahvalila bosanskohercegovski policiji za hitro ukrepanje, s katerim so uspešno ustavili napad na ameriško veleposlaništvo. Nulandova je povedala, da je "nekaj nabojev zadelo zunanji zid veleposlaništva, a da so vsi člani osebja zdravi in varni". Dodala je, da je bil ranjen policaj, zadolžen za varovanje poslopja veleposlaništva.
"Širiti je hotel islam"
Srbska policija je tudi že preiskala hišo, v kateri je Jašarević odraščal. O dogodku in preiskavi hiše je spregovorila njegova teta, ki je za portal Dnevni avaz potrdila, da so policisti hišo v Novem Pazaru v Srbiji preiskali pozno popoldne. Zagotovila je, da pri njih niso našli ničesar, čeprav so pregledali prav vse. Zagotovila je tudi, da oni niso nikakor povezani s Jašarevićevim početjem.
"Poskušali smo ga odvrniti od vahabitstva, a nam ni uspelo. Vedeli smo, kaj ti ljudje počnejo, a nismo mogli ničesar storiti. On je enostavno tako hotel. Bil je v redu fant, a njegovo vedenje se je poslabšalo, ko je pred dvema letoma odšel v BiH," je povedala teta. Kot je še dodala, si je Jašarević ustvaril družino v BiH.
"Poročil se je in imel sina. Ne vem pa, kje živi njegova žena. Težko mi je bilo, ko je odšel v BiH. Zadnjič sem ga videla pred dvema mesecema, ko nas je obiskal," je razložila teta in dodala, da ni nikoli govoril o kakršnem koli napadu na kogar koli. Dejala pa je, da je včasih povedal kaj zelo čudnega v zvezi z vero, a takrat niso pripisovali velikega pomena njegovim besedam.
Jašarevićeva teta je pojasnila še, da je fant pri njih odraščal in da je precej trpel, saj sta se njegova starša ločila. "Oče živi na Češkem, mama pa v Avstriji," je razkrila in povedala, da je, kolikor sama ve, fant vahabitsko gibanje spoznal prav v Avstriji.
Mama ga je, takoj ko je bil malo starejši, odpeljala v Avstrijo, kjer se je šolal, a tam naj mu ne bi bilo všeč, saj je pogrešal družino. Leta 2005 je bil na Dunaju obsojen na tri leta zapora zaradi vandalizma in kraje. Ukradel je okoli 100.000 evrov. Po prestani kazni je bil izgnan iz države. Februarja pa je bil v kraju Gornja Maoča pri Brčkem v BiH, kjer je policija prijela več ljudi, ki so bili vahabiti. Potem se je Jašarević vrnil v Novi Pazar, da bi, kakor je povedal teti, širil islam.
KOMENTARJI (140)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.