Zahod se zavzema za močan odziv na masaker, ki so ga ob tem koncu tedna sirske sile izvedle ob napadu na mesto Hula. ZDA so se ob tem zavzele za končanje dolgoletne vladavine predsednika Bašarja al Asada, ki je, kot dodajajo, "vladar umorov". A danes se je odzval tudi njegov režim, ki je še enkrat zanikal informacije, da je pokol izvedla vojska. Uvedli so tudi že preiskavo, izsledki pa bodo znani v nekaj dneh, so dodali.
Evropska unija, Arabska liga, Francija, Velika Britanija in Nemčija so vse izrazile pretresenost nad incidentom. Zavzele so se tudi za močnejši pritisk na Asadovo vlado, Združeni narodi pa so zahtevali od Sirije, da v naseljenih območjih ne uporablja težkega orožja.
Britanski zunanji minister William Hague je dejal, da se njegova država z zaveznicami že posvetuje o močnem mednarodnem odzivu na dogodke, hkrati pa je zahteval sklic izrednega zasedanja Varnostnega sveta ZN. Prav Združeni narodi so namreč potrdili, da je bilo v Huli ubitih najmanj 109 ljudi, vključno z 32 otroki, ki so bili mlajši od 10 let. Dejal je tudi, da bi morali poiskati odgovorne in jih kaznovati.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun in posebni odposlanec organizacije za Sirijo Kofi Annan sta dejala, da je to ena najbolj krvavih epizod od začetka vstaje v Siriji, hkrati pa predstavlja sramotno kršitev mednarodnega prava. Uporaba sile je po njunih besedah prekomerna in neproporcionalna.
Aprila je bil sicer ob posredovanju Annana dosežen dogovor o premirju, za katerega pa je uporniška Osvobodilna vojska Sirije dejala, da ga ne more več spoštovati. To bi lahko storila le v primeru, da bi civiliste zaščitila mednarodna skupnost. V državo je prispelo tudi okoli 260 opazovalcev ZN, ki naj bi premirje nadzirali. Obiskali so tudi Hulo, pri čemer je vodja opazovalcev Robert Mood masaker označil za "brutalno tragedijo". Vendar pa Mood ob tem ni povedal, kdo je izvajal usmrtitve. Opazovalci so potrdili, da je bilo ubitih najmanj 90 ljudi, opozicijski Sirski narodni svet pa trdi, da je bilo žrtev veliko več.
ZDA Asada podijo z oblasti
Ameriška zunanja ministrica Hillary Clinton je napovedala povečanje pritiska na Asada in njegove "tovariše", za katere je dejala, da se bodo morali odpovedati oblasti. Francoski zunanji minister Laurent Fabius je napovedal, da se bodo v Parizu člani skupine Prijatelji Sirije, v kateri so zahodne in arabske države, ni pa Rusije in Kitajske, ki sta v ZN blokirali sprejem sankcij proti sirskemu režimu.
Sirske oblasti sicer odgovornost za masaker pripisujejo oboroženim terorističnim skupinam. Po poročanju organizacij, ki naj bi bile neodvisne, pa je sirska vojska mesto bombardirala po petkovih množičnih protirežimskih demonstracijah. Aktivisti poročajo, da naj bi nekatere žrtve umrle v bombardiranju, veliko pa naj bi jih nato usmrtili pripadniki režimske milice, ki je znana kot šabiha.
V številnih britanskih časopisih so danes objavljene fotografije včerajšnjega masakra otrok med napadom vladnih sil na mesto Hula. Britanski Independent je zapisal, da si bodo morda bralci mislili, da je časopis izgubil smisel za dober okus, a dodaja, da bi morali biti ljudje predvsem šokirani.
Zaradi masakra seja Združenih narodov
O razmerah v Siriji bo razpravljal tudi svet Združenih narodov. Velika Britanija in Francija sta sicer predlagali sprejetje izjave, s katero bi obsodili pokol, a je Rusija ta korak že zavrnila.
Grozovit in brutalen zločin v Homsu sta obsodila tako generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon kot posebni odposlanec ZN in Arabske lige za Sirijo Kofi Annan. Obenem sta poudarila, da morajo storilci za to odgovarjati.
KOMENTARJI (178)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.