"Naši vojaški specialisti so obiskali to območje in niso našli nobenih sledi klora ali kake druge kemične substance, ki bi jo uporabili proti civilistom," je o napadu, v katerem naj bi helikopter v soboto zvečer odvrgel bombo s kemičnim orožjem, umrlo pa je najmanj 150 ljudi, zatrdil ruski zunanji minister Sergej Lavrov.
Moskva je prav tako zanikala, da bi za napadom stal njen zaveznik Damask. Po besedah Lavrova odgovornost za napad tako v Damasku kot v Moskvi pripisujejo Izraelu. Kot je dejal, gre za "zelo nevaren razvoj dogodkov". "Upam, da vsaj ameriška vojska in države, ki sodelujejo v koaliciji pod vodstvom ZDA, to razumejo." Rusija je ZDA prav tako posvarila "pred vojaškim napadom na podlagi izmišljenih pretvez", ki bi "imel najhujše možne posledice".
Kljub tem trditvam pa so v Organizaciji za prepoved kemičnega orožja (OPCW) že napovedali, da bodo tudi sami preverili, kaj se je dogajalo v Dumi. Kot je povedal generalni direktor organizacije Ahmet Uzumcu, so že izvedli preliminarne analize, na teren pa so poslali tudi posebno skupino, ki bo poskusila ugotoviti, ali je bilo uporabljeno kemično orožje.
Trump napoveduje pomembno odločitev glede Sirije
"Krut kemični napad v Siriji" je ostro obsodil tudi ameriški predsednik Donald Trump in napovedal, da bo v naslednji 24 do 48 urah sporočil pomembno odločitev glede ameriškega odziva. Opozoril je, da bo Damask plačal visoko ceno za napad v Dumi, za katerega sicer še ni neodvisno potrjeno, da je bilo uporabljeno kemično orožje.
Trump je ob začetku zasedanja kabineta v Beli hiši obsodil "ostuden napad na nedolžne Sirce v Dumi", ki velja za zadnjo trdnjavo upornikov v Siriji. "Gre za človečnost - ne moremo dopuščati, da se to dogaja," je dejal.
Ameriški predsednik je sicer lani po domnevnem kemičnem napadu že sprožil raketni napad na letalsko oporišče režimskih sil, v nedeljo pa je Damask opozoril, da bo plačal visoko ceno. Asada je na Twitterju tudi označil za žival.
Trump je že pred tem tudi s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom napovedal "močan skupni odgovor".
Mattis v odgovoru na kemični napad ne izključuje ničesar
Ameriški obrambni sekretar Jim Mattis pa je dejal, da v odgovoru na sobotni napad ne izključuje ničesar, vključno z vojaškim posredovanjem. Moskvi je pripisal odgovornost za to, da je v Siriji še vedno kemično orožje.
"Najprej moramo preveriti, zakaj se kemično orožje še vedno uporablja, če pa je bila Rusija določena za poroka za uničenje vsega kemičnega orožja," je ob obisku katarskega kolega, šejka Tamima bin Hamada al Tanija v Pentagonu dejal Mattis.
Rusija je bila za poroka za uničenje vsega sirskega kemičnega orožja določena septembra 2013, vendar je režim sirskega predsednika Bašarja al Asada kasneje domnevno to orožje še večkrat uporabil proti sirskim upornikom.
"Zato moramo v sodelovanju z našimi zavezniki in partnerji od Nata do Katarja nasloviti ta problem," je dodal ameriški obrambni minister. "Trenutno ne izključujem ničesar," je odgovoril na vprašanje, ali bodo ZDA sprožile operacijo proti sirskemu režimu.
Tudi britanska premierka Theresa May je poudarila, da bodo morali Asad in njegovi zavezniki, vključno z Rusijo, odgovarjati, če bo ugotovljeno, da so odgovorni za napad.
O domnevnem kemičnem napadu v Siriji pa sta govorila tudi nemška kanclerka Angela Merkel in ruski predsednik Vladimir Putin. Merklova je domnevno uporabo kemičnega orožja obsodila, medtem ko je Putin opozoril pred špekulacijami in menil, da bi lahko šlo tudi za provokacijo, so sporočili iz Kremlja.
V raketnem napadu na Homs umrlo najmanj 14 vojakov
Za dodatno napetost pa je poskrbel še skrivnosten raketni napad na sirsko vojaško letališče v pokrajini Homs v ponedeljek zjutraj.
Sirski observatorij za človekove pravice je namreč sporočil, da je bilo v raketnem napadu na sirsko vojaško letališče Tajfur, kjer naj bi bili nameščeni tudi borci libanonske šiitske milice Hezbolah, ubitih najmanj 14 vojakov, med njimi tudi trije Iranci. Sirska protiletalska obramba se je napadu zoperstavila in sestrelila osem raket.
Za zdaj ni znano, kdo je izvedel napad, odgovornost zanj pa sta tako sirski režim kot Rusija pripisali Izraelu. Izrael se na obtožbe še ni odzval, so pa vpletenost zanikale ZDA.
Komisar ZN za človekove pravice poziva k ukrepanju zaradi kemičnih napadov
Visoki komisar Združenih narodov za človekove pravice Zeid Raad al Husein je pozval Varnostni svet Združenih narodov, naj po zadnjih poročilih o uporabi kemičnega orožja v Siriji končno ukrepa. Posredno je tudi kritiziral Rusijo, ki da zlorablja pravico do veta.
"Nekatere zelo močne države so neposredno vpletene v konflikt v Siriji, pa kljub temu so popolnoma neuspešne pri tem, da bi ustavile to zlovešče nazadovanje nazaj k prosti uporabi kemičnega orožja," je dejal Husein.
"Po desetletjih, ko smo že mislili, da smo uporabo kemičnega in biološkega orožja uspešno prepovedali, zdaj svet zgolj opazuje, ko uporaba tega orožja v Siriji postaja nekaj normalnega," je še dejal in opozoril, da bi bile posledice take drže lahko daljnosežne in bi jih lahko čutili še desetletja.
"Verbalno obsojanje povsem jasno ne zadostuje," je še dejal visoki komisar ZN pred zasedanjem VS ZN o Siriji. Svet ni ponudil ničesar, razen praznih besed in paraliziranega VS ZN, je dejal.
"Svet - še posebej pa stalne članice VS ZN - se morajo zbuditi in to hitro," je še dejal Husein.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.