Tujina

Sivitsu leto dni zapora

Bagdad, 19. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Vojaško sodišče v Bagdadu je ameriškega vojaškega policista Jeremyja Sivitsa zaradi sodelovanja pri mučenju zapornikov obsodilo na najvišjo možno kazen.

Jeremy Sivits
Jeremy Sivits FOTO: Reuters
Jeremy Sivits
Jeremy Sivits FOTO: Reuters

Ameriški vojaški policist Jeremy Sivits, ki je prvi ameriški vojak, ki so mu sodili zaradi mučenja zapornikov v bagdadskem zaporu Abu Graib, je ob začetku sodnega procesa v Bagdadu priznal krivdo. Sodišče ga je takoj zatem spoznalo za krivega v treh točkah obtožnice in sicer zarote za slabo ravnanje z zaporniki, slabega ravnanja z zaporniki ter zanemarjanja službenih dolžnosti. Tako ga je sodišče obsodilo na leto dni zapora, znižalo mu je čin, po preteku kazni pa bo moral zaradi slabega obnašanja zapustiti vojsko.

Sivits je pred začetkom sojenja dosegel dogovor s tožilci, v skladu s katerim naj bi v zameno za nizko kazen pričal proti drugim kolegom.

Poveljnik ameriških sil na Bližnjem vzhodu general John Abizaid
Poveljnik ameriških sil na Bližnjem vzhodu general John Abizaid FOTO: Reuters
Sivits je pred sodiščem pojasnil, da je na lastne oči videl, kako je skupina ameriških vojakov kričala in brcala skupino ujetnikov, ki so z vrečami na glavah ležali na tleh zapora. Nato naj bi zapornike slekli in jih prisilili, da so se nagrmadili na kup. Priznal je, da je bil sam prisiljen potisniti na 'človeško grmado' še enega ujetnika in nato fotografirati ameriškega vojaka Charlesa Granerja, ki je splezal na vrh kupa.

Sivits, ki je fotografiral mučenje iraških zapornikov v Abu Graibu, se je opravičil iraškemu ljudstvu in zapornikom. "Moral bi zaščiti zapornike, ne pa da sem jih fotografiral," je dejal. "Dobro me je izučilo. Ne bi smeli dopustiti, da ljudje zlorabljajo ljudi, kot so to počeli oni".

V Bagdadu sicer danes veljajo strogi varnostni ukrepi. Novinarji so morali na poti v bagdadski kongresni center skozi več varnostnih kontrol, po poslopju so se lahko gibali le v vojaškem spremstvu, mobilni telefoni pa so bili prepovedani.

Obtožnica proti trem vojakom

Tri ameriške vojake, ki naj bi sodelovali v zlorabah v zloglasnem bagdadskem zaporu Abu Graib, so danes poklicali pred vojaško sodišče, kjer so jih seznanili z obtožbami in jih pozvali, da se izjasnijo o krivdi. Ivan Fredericks, Javal Davis in Charles Graner so odgovarjali vojaškemu sodniku Jamesu Pohl, ki je v Irak pripotoval iz ameriškega oporišča v Nemčiji. Vsi trije so zavrnili, da bi se izjasnili o svoji krivdi, grozi pa jim višja kazen kot rezervistu Jeremyju Sivitsu. Sodnik je za 21. junij napovedal nadaljevanje postopka.

Trem ameriškim vojakom se bo postopek nadaljeval 21. junija (Foto: Reuters)
Trem ameriškim vojakom se bo postopek nadaljeval 21. junija (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Zlorabe naj bi skušali pomesti pod preprogo

Ameriška vojska je sporočila, da bo 21. maja iz bagdadskega zapora Abu Graib izpustila 472 ujetnikov. V petek je bilo osvobojenih že 293 zapornikov iz tega zapora, ki se je znašel v središču škandala v zvezi z ameriškim mučenjem iraških zapornikov.

Ameriški vojak, podčastnik Samuel Provance, je na ameriški televiziji ABC zatrdil, da skušajo vojaške oblasti škandal v zaporu Abu Graib pomesti pod preprogo in dodal, da je v zlorabe vpletenih veliko več ljudi, kot pa le sedem vojaških policistov.

Administracija predsednika Georgea Busha vztraja, da so zapornike zlorabljali le posamezni vojaški policisti. Provance, ki so mu nadrejeni naročili, naj bo tiho, je dejal, da so vojaški obveščevalci zaporniškim paznikom ukazali, naj grdo ravnajo z ujetniki, da jih primerno omehčajo pred zaslišanjem. Slačenje in poniževanje je bilo torej del zasliševalske taktike.

Abizaid prevzel odgovornost

Novinar
Novinar FOTO: Reuters

Poveljnik ameriških sil na Bližnjem vzhodu, general John Abizaid, je pred senatno komisijo za oborožene sile prevzel odgovornost za mučenje iraških zapornikov v bagdadskem zaporu Abu Graib. "Kot vrhovni poveljnik v Iraku prevzemam odgovornost za to, kar se je zgodilo v Abu Graibu, in prevzemam odgovornost, da se to ne bo ponovilo," je zagotovil Abizaid.

Abizaid je nadaljeval, da so v bagdadskem zaporu obstajali sistematični problemi, ki so prispevali k slabemu ravnanju z zaporniki. Abizaid je tudi zagotovil, da poveljstvo v Iraku od vodstva Pentagona ni dobilo navodil za zasliševanje iraških zapornikov. "To je bila naša odgovornost. Nihče v Pentagonu ne odobrava teh pravil," je dodal general.

Izjave Abizadia naj bi osvetlile, tudi vprašanje ali so civilni voditelji Pentagona, vključno z obrambnim sekretarjem Donaldom Rumsfeldom, res dovolili uporabo vprašljivih zasliševalnih metod.

Sodelavci agencije Reuters pretepeni v priporu

Britanska tiskovna agencija Reuters je sporočila, da so bili trije njeni iraški sodelavci v ameriškem priporu pretepeni in prisiljeni delati neprijetne stvari, medtem ko so se jim vojaki smejali, jih zbadali in fotografirali. Trojica Iračanov je bila med 2. in 5. januarjem zaprta v ameriškem vojaškem oporišču v Faludži. O neustreznem odnosu ameriških vojakov do njih pa so se odločili spregovoriti šele po izbruhu škandala o mučenju zapornikov v bagdadskem zaporu Abu Graib.

Novinarje so ameriški vojaki prisilili, da so svoje prste izmenično vtikali v anus, nato pa v usta. Poleg tega so morali v ustih nositi čevlje, kar je ena od največjih žalitev za Arabce. Vse tri novinarje so čez glavo pokrili z vrečami, nato so po njih hodilo jih pretepali. Po navedbah agencije Reuters so o tem obvestili ameriško vojsko, ki pa je zatrdila, da ni dokazov o domnevnih kršitvah.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10