S slovesno mašo v Baziliki Svetega Petra se je v Vatikanu začela XI. redna škofovska sinoda, na kateri bo 256 škofov iz 118 držav do 23. oktobra razpravljalo o aktualnih problemih katoliške cerkve. To je prva sinoda, odkar je nemški papež Benedikt XVI. začel pontifikat.
"Molimo, da bo Sveti duh razsvetlil, navdihnil in vodil delo sinode. Da nas bo potegnil k človekoljubnosti, dogovoru in služenju resnici," je v uvodni molitvi dejal papež.
Cerkveni dostojanstveniki o celibatu in splavu
Na srečanju, ki bo potekalo pod naslovom Evharistija, vir in vrhunec življenja in poslanstva Cerkve, bodo govorili o teoloških vprašanjih, pa tudi o celibatu, pomanjkanju duhovnikov in splavu.
Med temami, ki sodijo v področje evharistije, je vprašanje pravice do obhajila za ljudi, ki so se ločili od svojih zakonskih partnerjev in se znova poročili. Sporna tema je tudi skupno obhajilo za katoličane in protestante, ki ga je nekdanji papež Janez Pavel II. vseskozi jasno zavračal.
Udeleženci sinode bodo iskali tudi rešitev za problem vedno nižje udeležbe vernikov pri svetih mašah v Evropi, Ameriki in Oceaniji. Pogovarjali se bodo tudi o tem, kako okrepiti enotnost krščanskih cerkva, kar je papež Benedikt XVI. opredelil za eno ključnih nalog v svojem pontifikatu.
Z zasedanjem škofovske sinode, posvetovalnega telesa katoliške cerkve, se bo končalo tudi evharistično leto, ki ga je od oktobra 2004 do oktobra 2005 razglasil nekdanji papež Janez Pavel II. Začelo se je pred letom dni na evharističnem kongresu v mehiški Guadalajari.
Prepoved udeležbe?
Papež Benedikt XVI. je na sinodo povabil tudi štiri kitajske škofe, vendar v soboto še niso predali potrebnih dokumentov, so povedali v Vatikanu. Oblasti v Pekingu naj škofom ne bi dovolile udeležbe na sinodi.