Tako kot mnoge druge morske školjke so tudi ostrige, ki so znane po tem, da tvorijo bisere, po poročanju strokovnjakov in okoljevarstvenikov tik pred izumrtjem. Zaradi prekomernega ribolova in slabega nadzora nad upravljanjem z morskimi grebeni je po zadnjih podatkih namreč izginilo kar 85 odstotkov teh priljubljenih školjk. Po poročanju pristojnih institucij je to najbolj surov poseg v priobalne ekosisteme.
Školjke izumirajo po celem svetu
"Grebeni v Severni Ameriki, Avstraliji in Evropi so praktično izgubljeni," so v hudih skrbeh člani institucij za zaščito naravnih ekosistemov. Izredno slabo naj bi kazalo tudi školjkam na obalah Kitajske. Iz Južne Amerike poročajo o izumrtju več kot polovico školjk tako imenovanih lupinarjev.
Hitro izumiranje školjk po vsem svetu pomeni resno grožnjo ekosistemom, saj so strokovnjaki zaradi neravnovesja že zaznali zmanjšanje števila drugih morskih živali in rastlin. Kot pravijo, so školjke s filtriranjem morske vode ustvarjale mnogo hrane tako za ribe kot tudi za rake in ptice, morski grebeni pa so na marsikateri obali pomenili tudi naravno zaščito pred visokimi valovi, plimovanjem in hudimi neurji.
Z mednarodno pogodbo v boj
Po besedah predstavnikov Mednarodne zveze za ohranjanje narave, je za rešitev morskih školjk potrebno uvesti izredne ukrepe za zmanjšanje onesnaženja in povečati pozornost upravljanju z morskimi grebeni. Po njihovih besedah bi bilo treba skleniti tudi mednarodno pogodbo, s katero bi se države vsega sveta zavezale k skrbnemu ravnanju in ohranjanju morskih ekosistemov.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.