Pred senatom beograjskega okrožnega sodišča za vojne zločine se je začel sodni postopek proti petim pripadnikom paravojaške enote Škorpijoni, ki jih obtožnica bremeni umora šestih muslimanskih civilistov iz Srebrenice julija 1995.
Obtoženci, ki so danes prišli na sodišče, so Slobodan Medić, Pero Petrašević, Aleksander Medić, Aleksander Vukov in Branislav Medić. Prvoobtoženi, poveljnik Škorpijonov Slobodan Medič je zatrdil, da nikoli ni slišal za streljanje ujetnikov iz Srebrenice, srbski tožilec za vojne zločine pa je napovedal nove obtožnice za ta zločin.
Za ta zločin sta sicer obtožena še dva pripadnika, proti katerima poteka ločen postopek. Eden od njiju še begu, drugemu, Slobodanu Davidoviću, ki so ga aretirali na Hrvaškem, pa od konca oktobra sodijo v Zagrebu.
Večino obtožencev so aretirali 2. junija v Vojvodini, prav takrat, ko se je v Beogradu mudila glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte, ki je po vesti o priprtju pripadnikov Škorpijonov pohvalila "briljantno operacijo" srbskih oblasti.
Posnetek razkril podrobnosti mučenja
Dan pred tem so na sojenju nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću pred haaškim sodiščem predvajali posnetke o tem zločinu, ki jih je istega dne povzela tudi beograjska televizijska postaja B92. Na posnetkih je bilo mogoče videti, kako skupina ljudi v uniformah z rdečimi baretkami s tovornjaka potegne šest preplašenih civilistov z zavezanimi rokami. Vojaki, za katere se je potem ozvedelo, da so bili pripadniki Škorpijonov, so štiri ujetnike ustrelili, dvema pa naložili, naj izkopljeta grobove. Ko sta to storila, so tudi njiju ustrelili v hrbet.
Davidoviću sodijo v Zagrebu
Hrvaške oblasti so Davidovića priprle dobrih deset dni po aretaciji ostalih pripadnikov enote Škorpijoni v Srbiji. Tožilstvo v Zagrebu je takrat sporočilo, da je od Beograda dobilo podatke, ki se nanašajo na posnetek o umoru muslimanskih civilistov, pozneje pa je zaprosilo beograjsko tožilstvo še za gradivo, ki se nanaša na Škorpijone.
Davidović je sicer državljan Hrvaške in Zagreb je že takrat napovedal, da mu bo v skladu s hrvaškimi predpisi sodilo domače sodišče, čeprav ima še eno državljanstvo. Srbsko tožilstvo za vojne zločine pa je pojasnilo, da ustava sosednje države ne dopušča izročitve njenih državljanov drugi državi, zato bodo morebitne sodne postopke proti pripadnikom Škorpijonov vodili vzporedno na Hrvaškem in v Srbiji.