Skrajno desničarska Nacionalna fronta (FN) je v včerajšnjem prvem krogu regionalnih volitev v Franciji dosegla rekordno visoke rezultate. Z 28 odstotki na nacionalni ravni in zmago v najmanj šestih od 13 regij je zabeležila najboljši rezultat doslej in pometla s tekmeci, a ta uspeh bo morala zdaj potrditi še v drugem krogu, kar pa morda ne bo tako enostavno.
Na volišča se je odpravila približno polovica od okoli 45 milijonov volivcev. Drugi krog volitev bo potekal naslednjo nedeljo.
Vodja FN Marine Le Pen in njena 25-letna nečakinja Marion Marechal-Le Pen sta v svojih regijah - prva v gospodarsko manj razviti severni regiji Nord-Pas-de-Calais-Picardie in druga v bogati in med turisti priljubljeni jugovzhodni regiji Provansa-Alpe-Azurna obala - celo presegli simbolično mejo 40 odstotkov vseh glasov.
Marine Le Pen je v nedeljo zvečer pozdravila ta "sijajen rezultat", ki dokazuje, da je FN "brez konkurence prva stranka Francije". "Poklicani smo, da dosežemo nacionalno enotnost, ki jo ta država potrebuje," je še poudarila 47-letnica. Njena stranka je sicer slavila že tudi na zadnjih evropskih in lokalnih volitvah, a še nikoli tako prepričljivo.
Za desno opozicijo do 27 odstotkov glasov
Desnosredinske stranke z republikanci nekdanjega francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja na čelu so medtem zbrale 27 odstotkov, levosredinski socialisti predsednika Francoisa Hollanda z manjšimi zavezniki pa 23,5 odstotka glasov, uradne volilne izide po preštetju bolj ali manj vseh glasov navajajo francoski mediji.
Vse stranke, ki si v prvem krogu zagotovijo vsaj desetodstotno podporo, imajo pravico nastopiti v drugem krogu volitev. Ta bo potekal to nedeljo. A takoj, ko je postalo jasno, kako prepričljivo je v prvem krogu slavila FN, so socialisti že napovedali, da bodo v regijah, kjer sta premočno zmagali le Penovi, v drugem krogu umaknili svoje kandidate in tako blokirali FN.
Sarkozy njihovemu zgledu sicer, kot je jasno povedal, ne bo sledil in očitno ni pripravljen oblikovati širokega zavezništva proti skrajni desnici. Anketa časnika Le Parisien napoveduje, da bi - če bi imeli volivci v drugem krogu na izbiro le kandidata FN in desne sredine - z 59 odstotki proti 41 slavil slednji.
Le Penova je glede teh načrtov socialistov že sporočila, da ni zaskrbljena, je pa obenem priznala, da "bodo stvari (v drugem krogu) očitno malce manj preproste".
Številni Francozi sicer tokrat volijo v drugih regijah kot doslej. Po reformi, s katero je želel Hollande povečati moč in konkurenčnost regij, je namreč Francija zdaj razdeljena na 13 regij, prej jih je bilo 22. Pet novih regij je čezmorskih.
Regionalne volitve veljajo za zadnji preizkus pred predsedniškimi volitvami leta 2017, na katerih pa FN zaradi večinskega volilnega sistema nima resnih možnosti za zmago. Trenutno sta v obeh domovih parlamenta le po dva poslanca te stranke.
Lestvica dejavnikov, ki vplivajo na odločanje volivcev: terorizem po 13. novembru s 14. na 5. mesto
Volitve so v luči nedavnih terorističnih napadov v Parizu potekale pod ostrim varnostnim nadzorom, ni pa nenavadno, da so prav dogodki 13. novembra močno vplivali na porast podpore FN. Tako v svoji raziskavi ugotavlja tudi francoska državna televizija. Prav soočanje s terorizmom se je na letvici dejavnikov, ki po analizah vplivajo na rezultate volitev, po napadih povzpelo iz 14. na 5. mesto. Preostala štiri področja, ki so po raziskavi še vedno igrala bolj pomembno vlogo, so davki, splošna varnost, imigracije in brezposelnost. Spremembe so tako res pisane na kožo Nacionalni fronti, stranki, ki si v svoji gospodarski politiki izkazuje trgovinski pretekcionizem ter skrajni nacionalizem, v luči njenih nazorov pa ji nekateri pripisujejo tudi rasizem.
KOMENTARJI (470)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.