
Zvezno prizivno sodišče v Atlanti je v ponedeljek razveljavilo odločitev prvostopenjskega sodišča na Floridi, ki je zavrglo tožbo demokratskega kongresnika Roberta Wexlerja proti floridskim volilnim uradnikom, ker nove elektronske volilne naprave nimajo tiskalnikov. V primeru spornih volilnih izidov namreč ne bi bilo mogoče preveriti, kako je kdo volil na ameriških splošnih volitvah, ki bodo 2. novembra.
Prvostopenjsko sodišče v Fort Lauderdaleu na Floridi je Wexlerjevo tožbo zavrnilo, ker je kongresnik isto tožbo vložil tudi na državnem sodišču, vendarje prizivno sodišče menilo, da ni nobenega utemeljenega razloga, zakaj ne bi mogli obe tožbi potekati istočasno na zveznih in državnih sodiščih.Florida in druge zvezne države ZDA so si volilne naprave, podobne bankomatom, omislile po zapletih s ponovnim preštevanjem glasovnic na Floridi po predsedniških volitvah leta 2000.
Floridski državni uradniki na čelu z guvernerjem Jebom Bushem, bratom ameriškega predsednika Georgea Busha, zatrjujejo, da bodo volitve poštene in da ni nobene potrebe, da bi naprave opremljali s tiskalniki ali kakšnim drugim načinom, ki bi za volivcem pustil črno na belem, koga je volil.
Medtem ko Bushevi republikanci na Floridi pozivajo volivce, naj jim zaupajo, pa demokrati opozarjajo na analize računalniških strokovnjakov, ki so dokazale, da je moč podatke v teh volilnih napravah zlahka prenarejati in če ne bo papirnatih sledi, ne bo mogoče nikomur pripisati odgovornosti, še manj pa ugotoviti, kdo je resnično zmagal. Wexlerjeva tožba se nanaša na 15 od skupaj 67 volilnih okrožij Floride, kjer so nameščene te naprave. Po njegovem mnenju se s tem krši ustava, saj država nima enakega volilnega sistema za vse.
Državno prizivno sodišče je Wexlerjevo tožbo zavrnilo z ustavno precej nenavadno razlago, češ da volivcem nihče ne zagotavlja popolnega volilnega sistema. Ta razlaga se je znašla pred vrhovnim sodiščem Floride, ki bo tak tudi letos v središču pozornosti. Do volitev je sicer le še mesec dni in četudi bi Wexler zmagal, bi volilna okrožja zdaj le s težavo pravočasno priredila volilne naprave.
V primeru poraza na volitvah se lahko demokrati tolažijo s tem, da bodo lahko tožili naprej.