Italija in Libija sta dosegli dogovor o skupnih patruljah, ki bodo nadzorovale morje vzdolž libijske obale, s čimer naj bi zajezili prihod več tisoč nezakonitih priseljencev v Evropsko unijo, so dejali na italijanskem notranjem ministrstvu.
Na ministrstvu so še povedali, da se je Libija strinjala z napotitvijo svojih policistov v Italijo, kjer bodo navezali stike s tamkajšnjimi kolegi. To odločitev je libijska vlada sprejela po torkovem srečanju s predstavniki v Rimu, kjer so se predstavniki obeh držav pogovarjali o tesnejšem sodelovanju.
Sicer pa je italijanski premier Romano Prodi prejšnji teden obiskal libijskega voditelja Moamerja Gadafija, italijanski notranji minister Giuliano Amato pa se bo z libijskim kolegom Salahom el Musmarijem sestal v prihodnjih dneh.
Italija si že vrsto let prizadeva prepričati Libijo, naj več tisoč priseljencem, ki so namenjeni v Evropi, prepreči vkrcanje v Libiji. Slednja je denimo še konec avgusta zatrjevala, da si od unije želi denarno pomoč za boj proti ilegalnim migracijam in da v skupnih patruljah ne bo sodelovala. Naposled si je premislila in sporočila, da je pripravljena sodelovati s skupnih patruljah z unijo, če ji bo slednja pomagala pri nadzoru njene obale.
Do sporazuma med Libijo in Italijo prihaja po poročilu Human Rights Watcha, v katerem ju ta mednarodna organizacija za zaščito človekovih pravic opozarja na prisilno vračanje mnogih priseljencev v domovino. Poročilo namreč navaja, da nekaterim imigrantom ob vrnitvi v državo izvora grozita pregon in mučenje.
Ukrepe o izgonu nezakonitih priseljencev, ki jih je uvedla nekdanja desnosredinska vlada v Italiji pod vodstvom Silvia Berlusconija, je tako sedanja levosredinska vlada premiera Prodija začasno prenehala izvajati.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.