Rusija je Iranu minulo noč dostavila še zadnjo, osmo pošiljko jedrskega goriva za jedrsko elektrarno v pristaniškem mestu Bušer. Zadnja pošiljka obogatenega urana je tehtala 8,6 tone, kar pomeni, da je Rusija dobavila Iranu skupno 120 ton urana, je povedala Irina Jesipova, tiskovna predstavnica ruskega državnega podjetja Atomstroiexport, ki skrbi za gradnjo omenjenega jedrskega obrata.
Prvo rusko pošiljko je Iran prejel 17. decembra lani po več mesecih sporov med obema državama domnevno zaradi zakasnelih plačil za gradnjo reaktorja.
Po iranskih pojasnilih bo Bušer, njihov prvi jedrski reaktor, začel obratovati letos poleti, pri čemer bo ta 1000-megavatna elektrarna v začetni fazi delovala s polovično zmogljivostjo.
ZDA so sprva nasprotovale ruskemu dogovoru za izgradnjo reaktorja Bušer in dobavo goriva zanj. Vendar so kasneje omilile svoje stališče, ko je Iran pristal na to, da izrabljeno jedrsko gorivo iz reaktorja vrne Rusiji in s tem zagotovi, da ga ne bo uporabil za svoj jedrski program.
ZDA in Rusija sta sicer ob začetku dobave jedrskega goriva dejali, da to pomeni, da Iran nima več potrebe po lastnem bogatenju urana. ZDA in druge države namreč obtožujejo Iran, da pod krinko pridobivanja električne energije razvija svoj jedrski program. Iran vse očitke zavrača in ne namerava prenehati dejavnosti bogatenja urana.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.