
Predsednik Vaclav Klaus se boji, da nove članice povezave ne bodo mogli učinkovito sodelovati v procesih odločanja. Tako je zapisal v besedilu, ki ga bo predstavil na nedeljskem evropskem forumu v Alpbachu.
"Nove članice z vstopom žal niso dobile oprijemljive možnosti za vplivanje na procese odločanja v EU," piše Klaus in hkrati dodaja, da za to tudi še niso dovolj pripravljene, zato bodo še dolgo ostale "mlajše članice". Največjo oviro po njegovem mnenju predstavljata "demokratični primanjkljaj EU in ogromna birokracija".
Je pa češki predsednik prepričan, da že samo članstvo v EU na novinke vpliva pozitivno. Učinki so sicer "bolj simbolični kakor oprijemljivi". Z vstopom v EU so novinke denimo dosegle "pomembno politično priznanje" ter "formalno potrditev visoke ravni njihove politične, gospodarske in splošne civilizacijske zrelosti in stabilnosti". V določeni meri je članstvo v EU tudi signal svetu, da je postkomunistično obdobje končno mimo, dodaja Klaus.
S širitvijo se moč unije ni okrepila

Po drugi strani širitev EU s 15 na 25 članic ni okrepila moči unije. Večje število članic bo samo okrepilo iluzije tistih, ki so prepričani, da ima večja in bolj kompaktna Evropa večjo možnost za soočenje s hegemonijo ZDA in naraščajočo močjo Azije. "Toda tak nazor je napačen. V resnici boj med kontinenti sploh ne poteka. Tudi tako pogosto omenjena konkurenčnost Evrope je samo statistični podatek, saj pojasnjuje izključno konkurenčnost podjetij," je zapisal. Ob tem je spomnil, da niti Evropa niti EU nista gospodarska subjekta.