Tujina

Sladkor za teroriste?

Zagreb, 14. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Neke humanitarne organizacije so prek BiH v EU preprodajale sladkor. Z zaslužkom naj bi financirale teroristične organizacije.

Vreče sladkorja - od kod in kam so namenjene? (foto: Reuters)
Vreče sladkorja - od kod in kam so namenjene? (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Televizija Federacije BiH je te dni poročala o tako imenovani 'sladkorni aferi', ki je vrgla slabo luč na humanitarne organizacije, ki so po vojni v Bosni in Hercegovini delovale na tem območju. Kot je poročala omenjena televizija, ki se sklicuje na vire blizu preiskovalcem afere, so posamezne humanitarne organizacije po vojni v BiH tja uvažale velike količine sladkorja. Iz BiH so ga nato prevažali na Hrvaško, od koder so sladkor nato izvažali v države Evropske unije. Denar, ki so ga tako pridobili, naj bi uporabljali za financiranje terorističnih organizacij.

Tako imenovana sladkorna afera je v BiH izbruhnila že pred časom, ko so v javnost prišle informacije, da so odgovorni na bosanski carini vedeli za ilegalni izvoz sladkorja iz Bosne in Hercegovine. S tem naj bi BIH zlorabljala dogovore z Evropsko unijo, ker je na nedovoljen način v Evropo prodajala sladkor in tako proračune držav unije domnevno oškodovala za 100 milijonov evrov.

Sladkor
Sladkor FOTO: POP TV

Eden od glavnih organizatorjev tihotapljenja sladkorja naj bi bil Tunizijec Sefik Ajadi, direktor humanitarne organizacije Muvafak na Hrvaškem in v BiH, ki naj bi imel med drugim tudi poslovne stike s podjetji in organizacijami, ki jih sumijo financiranja terorističnih skupin. Ajadi, ki ima tudi državljanstvi BiH, naj bi bil sicer na seznamu oseb osumljenih podpore terorizmu.

Sladkor prepakirali v Osijeku

Sladkor iz BiH naj bi na Hrvaškem prepakirali v tovarni sladkorja v Osijeku, ga označili kot izdelek proizveden v BiH in ga nato izvažali v Unijo. Na ta način naj bi bil letni proračun EU oškodovan za okoli več milijonov evrov.

Ajida povezujejo tudi z saudijskimi poslovneži, ki naj bi financirali Al Kaido in Osamo bin Ladna.

V osiješki tovarni sladkorja so se že odzvali. Vse skupaj zavračajo z besedami, to je neumnost in neobzirnost. Zatrjujejo, da nikoli niso uvažali tujega sladkorja niti ga ni prepakirala za Unijo. Zato napovedujejo tožbo proti Televiziji Federacije BiH, prepričani so, da bo v nasprotnem primeru škoda ne le za njihovo tovarno, temveč za vso hrvaško sladkorno industrijo.

Izginilo 200 tisoč ton sladkorja

Kot so povedali predstavniki carine v BiH so v zadnjih 18 mesecih v to državo uvezli 230 tisoč ton sladkorja, od česar je 200 tisoč ton neznano kam izginilo.

Sarajevski dnevnik Oslobođenje, ki se sklicuje na neimenovane vire v carinski upravi, je poročal, da je bil velik del uvoza sladkorja fiktiven, kar pomeni da nikoli ni prispel na bosanska tla.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1