Tujina

Slavje opozicije

Varšava, 21. 10. 2007 08.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
1

Volitve na Poljskem je zaznamovala visoka udeležba. Po prvih izidih je zmagovalka opozicijska Državljanska platforma.

V zadnjih, petkovih javnomnenjskih raziskavah je vodstvo z 38,6 odstotki glasov pripadalo PO, z 31,2 odstotka ji je sledila PiS, na tretjem mestu pa se je precejšnjim zaostankom (13,3-odstotno podporo) nahajala zveza Levica in demokrati (LiD).

Tako kot Slovenci so se to nedeljo na volišča odpravili tudi Poljaki na predčasnih parlamentarnih volitvah izbirali novo vlado. Zmaga se nasmiha opozicijski Državljanski platformi, ki naj bi po rezultatih vzporednih volitev dobila 44 odstotkov glasov, stranka dosedanjega premierja Jaroslawa Kaczynskega pa 31 odstotkov glasov.

Po podatkih volilne komisije je bila udeležba tokrat boljša kot na volitvah pred dvema letoma, ko je svoj glas oddalo le dobrih 40 odstotkov volilnih upravičencev. Še posebej dober odziv naj bi bil v mestih, predvsem v Krakovu in Varšavi. Tako naj bi se volitev udeležilo več kot 55 odstotkov volilnih upravičencev, kar je največ od leta 1989. Zaradi velike gneče je številnim voliščem v večernih urah zmanjkalo glasovnic, nastajale so dolgotrajne vrste, prihajalo je do nekaterih tehničnih zapletov.

Tokrat je volilna udeležba na poljskih parlamentarnih volitvah večji kot pred dvema letoma.
Tokrat je volilna udeležba na poljskih parlamentarnih volitvah večji kot pred dvema letoma. FOTO: Reuters

Ker so volišča v mestih Pila in Plock odprli z zamudo, so ostala odprta malo dlje, posledično pa se je prestavila tudi objava prvih izidov vzporednih volitev. V Plocku se je sicer zataknila ključavnica trezorja z vso volilno dokumentacijo, v Pili pa se je poškodoval uradni žig na volilni skrinjici. Skupno je odprtih 25.476 volišč.

Zmaga se obeta desnoliberalni Državljanski platformi

Zmaga se obeta stranki Državljanska platforma in njenemu voditelju Donaldu Tusku.
Zmaga se obeta stranki Državljanska platforma in njenemu voditelju Donaldu Tusku. FOTO: Reuters

Za 460 sedežev v spodnjem domu parlamenta, sejma, se poteguje skupno 6119 kandidatov, za 100 sedežev v manj pomembnem senatu pa 382 kandidatov. Uradne končne izide naj bi osrednja volilna komisija objavila v naslednjih dneh.

Zadnje javnomnenjske raziskave so zmago napovedovale desnoliberalni Državljanski platformi (PO), medtem ko se bo morala konservativna stranka Zakon in pravičnost (PiS) premiera Jaroslawa Kaczynskega verjetno po samo dveh letih posloviti od oblasti.

Se bo moral Kaczynski po dveh letih posloviti od oblasti?
Se bo moral Kaczynski po dveh letih posloviti od oblasti? FOTO: Reuters

Poleg omenjenih strank jih na tokratnih volitvah s svojimi listami kandidatov nastopa še pet: zveza Levica in demokrati (LiD), Poljska kmečka stranka (PSL), Poljska delovska stranka (PP), populistična stranka Samoobramba ter naslednica nacionalistične Lige poljskih družin (LPR), Liga poljske desnice. Vstop v parlament se obeta le LiD in PSL.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nintendo64@email.si
21. 10. 2007 13.30
No upajmo, da se znebijo teh krščanskih fundamentalistov, ki so trenutno na oblasti.