Tujina

Slovenci ostajajo

Šarm el Šejk, 24. 07. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

V Šarm el Šejku, ki so ga pretresli teroristični napadi, je okoli 200 Slovencev. Za tiste, ki so se želeli vrniti, so organizirali prevoz, vendar možnosti ni izkoristil nihče.

V Egiptu je še vedno okoli dvesto slovenskih turistov, ki so na varnem in se niso odločili za pot domov.

Ministrstvo za zunanje zadeve (MMZ) je preko svojih diplomatskih predstavnikov na veleposlaništvu v Kairu, ki so trenutno v Šarm el Šejku, v stalnih stikih s predstavniki agencij in slovenskimi turisti, ki letujejo tam.

Za tiste, ki so se želeli predčasno vrniti, je ministrstvo rezerviralo mesta na letalu, vendar pa po njihovih podatkih te možnosti ni izkoristil nihče. Vsem, ki bi se želeli predčasno vrniti in so v stiski, bodo skušali vrnitev po svojih močeh tudi čim prej omogočiti, še poudarjajo na MZZ.

Zakaj bi Egipčani škodili Egipčanom?

Sorodniki žrtev pred bolnišnico (Foto: Reuters)
Sorodniki žrtev pred bolnišnico (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Družinski člani in prijatelji taksista Ajmana Mohameda Hasana, ki je umrl v napadu, pred bolnišnico v Šarm el Šejku čakajo na identifikacijo in izročitev njegovega trupla.

"Pokopali ga bomo v Ismaliji," je dejal nekdanji sodelavec umrlega Salem Nasar. Dve bombi sta namreč eksplodirali na mestnem zbirališču taksistov, ki si poleti služijo kruh s prevažanjem turistov. "Naši avtomobili so uničeni, prijatelji pa mrtvi ali ranjeni," pripoveduje Salem. "Kako lahko kdor koli meni, da je s tem naredil nekaj dobrega?" se sprašuje.

Prijatelji umrlega Ajmana so torej prepričani, da napadov niso izvedli Egipčani. "Egiptovski državljani ne bi nikoli storili česa takega svojim rojakom," zagotavljajo v en glas.

Nekaj domačinov medtem še vedno mrzlično išče podatke o svojih svojcih in prijateljih, ki so pogrešani. Bojijo se, da so umrli v napadih, ki so bili glede sicer – tako skupini, ki sta prevzeli odgovornost - usmerjeni v turiste. Umrlo je sedem tujih državljanov – med njimi Čeh in Italijan, največ smrtnih žrtev pa je bilo prav med domačini.

Turisti odhajajo

Bombni napadi so zahtevali najmanj 88 smrtnih žrtev (Foto: Reuters)
Bombni napadi so zahtevali najmanj 88 smrtnih žrtev (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Turisti pa množično zapuščajo Šarm el Šejk. Egiptovske oblasti so medtem sporočile, da je v bombnih napadih v med Zahodnjaki priljubljenem letovišču Šarm el Šejk umrlo najmanj 88 oseb. Ranjenih je več kot 240 ljudi, okoli 30 žrtev pa še vedno niso prepoznali.

Policija je že aretirala 93 ljudi, za katere sumi, da imajo informacije v zvezi z napadi in napadalci. Obtožili niso še nikogar. Egiptovski notranji minister Habib el Adli je sicer sporočil, da preiskava že poteka ter da so že našli pomembne sledi. Še vedno pa preverjajo, ali so med napadalci tudi tuji državljani.

Prizorišče po napadih (Foto: Reuters)
Prizorišče po napadih (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Odgovornost za napade sta sicer prevzeli že dve skrajni skupini. Najprej so to storile Brigade Abdulaha Azama al Kajde v Siriji in Egiptu, ki naj bi bile odgovorne tudi za eksplozije v letovišču Taba na Sinajskem polotoku pred devetimi meseci. Napad je zahteval 34 žrtev. Kmalu za njimi pa se je pod napade v Šarm el Šejku podpisala še druga skupina, in sicer Sveti bojevniki Egipta. Časopisom so poslali sporočilo, v katerem so celo navedli imena petih bombašev. Policija navedb še ni potrdila.

El Abli je ob obisku prizorišč napadov dejal, da je treba iskati povezave med napadi v Tabi in Šarm el Šejku. Čeprav so domnevne organizatorje napadov v Tabi že aretirali in čakajo na sojenje, so mnogi prepričani, da je bila za njimi razvejana teroristična mreža. Ta naj bi udarila v soboto.

Trije napadi

Tri eksplozije so odjeknile skoraj istočasno (Foto: Pop TV)
Tri eksplozije so odjeknile skoraj istočasno (Foto: Pop TV) FOTO: POP TV
Šiitski verski voditelj v Libanonu, šejk Sajed Mohamed Husein Fadlala je objavil verski odlok (fatvo), s katerim je prepovedal napade na civiliste. "Tu ne gre za operacije mučenikov, temveč za barbarska samomorilska dejanja, zaradi katerih si njihovi avtorji ne zaslužijo drugega kot božjo kazen," je še menil.

Po navedbah policijskih virov so napade izvedle najmanj štiri osebe, ki so se z dvema avtomobiloma bombama z najmanj 500 kilogrami razstreliva pripeljale iz severnega dela mesta. Ena bomba naj bi bila skrita v kovčku.

Dva napadalca sta vozilo pustila v delu Šarm el Šejka, imenovanem Stari trg, druga dva pa sta se odpeljala do hotela Ghazala Garden v zalivu Naama. Eden od njiju je izstopil iz avta in odložil manjšo bombo, ki je bila prav tako opremljena s časovnim sprožilcem, v črni vreči na bližnjem parkirišču, drugi pa se je odpeljal in se zaletel v hotel. Napad je terjal daleč največ smrtnih žrtev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10