Zaradi zapletenega procesa odločanja v Sloveniji in zato, ker nova vlada še ni sestavljena, Ljubljana še nima stališča glede možnosti Hrvaške o odpiranju in zaključevanju nekaterih poglavij v pogajanjih z Evropsko unijo, poroča hrvaški Jutarnji list.
Koliko poglavij bo Hrvaška na konferenci konec meseca odprla, je odvisno od odločitve, ki jo bodo ta mesec sprejeli v Bruslju. Težava je, da slovenski odbor za zadeve EU ne bo zasedal vse do 6. novembra. Zaradi tega Hrvaška ne bo mogla načeti pogovorov o petih, ampak namesto tega o samo enem poglavju.
Vse do sestave novega odbora bo tako slovenska vlada v Bruslju zagovarjala stališče, da o tem vprašanju obstaja 'parlamentarni zadržek', kar bo blokiralo proces odločanja.
V tem trenutku se sicer 26 od 27 držav članic strinja, da Hrvaška odpre pogajanja glede svobodnega pretoka kapitala, davkov, regionalne politike in koordinacije strukturnih instrumentov, svobode, pravice in varnosti ter okolja, torej vseh petih poglavij. Zaprli naj bi se dve poglavji – zunanji odnosi in transevropska omrežja.
Zaenkrat pa je tako gotovo samo začasno zapiranje pogajanj glede zunanjih odnosov, za kar je slovenski parlamentarni odbor dal zeleno luč že pred volitvami.
Zunanji minister Dimitrij Rupel je ob tem pred dnevi v Luksemburgu izjavil, da mora hrvaška stran iz svojih pogajalskih stališč z EU izločiti vse, kar bi na kakršen koli način prejudiciralo mejo. Slovenija bo samo v tem primeru odobrila odpiranje in zapiranje nekaterih poglavij konec tega meseca, je še dejal. Po njegovih besedah se v hrvaških stališčih pojavljajo 'pretirane rešitve'. V enem od dokumentov naj bi bila na primer omenjena ekološko-ribolovna cona, ki je EU ne priznava.
Za poglavje zunanje in varnostne politike je Evropska komisija pripravila predlog skupnega pogajalskega stališča EU, ki ga je dostavila Svetu šele pred nekaj dnevi. Zato je nerealno pričakovati, da bi ga države članice odobrile pred konferenco konec meseca, še piše Jutarnji list.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.