Kot kaže poročilo organizacije Novinarji brez meja, je med državami, ki so na indeksu svobode medijev nazadovale, tudi Slovenija. Naša država je z lanskega 30. padla na 37. mesto, ki si ga deli s Poljsko. Prehitele pa so nas celo nekatere afriške države, kot sta Namibija in Gana, pa tudi Makedonija. Tik za Slovenijo se je uvrstila BiH, slabše od Slovenije pa so se uvrstile tudi nekatere članice EU, kot sta Francija, ki je na 43. mestu, ter Italija na 49. mestu.
Na vrhu lestvice so Danska, Finska, Irska, Norveška in Švedska, sledi jim Estonija. ZDA so od lani napredovale za 20 mest in so se skupaj z Veliko Britanijo in Luksemburgom uvrstile na 20. mesto. Hrvaška je padla na 78. mesto in je za Kosovom, medtem ko je Srbija pristala na 62. mestu. Na repu indeksa svobode medijev, ki je objavljen na spletni strani organizacije Novinarji brez meja, sta Severna Koreja in Eritreja.
Generalni sekretar Novinarjev brez meja Jean-Francois Juillard je dejal, da je zaskrbljujoče, da je uvrstitev evropskih demokracij, kot sta Francija in Italija, vsako leto slabša. "Evropa bi morala biti zgled, ko gre za državljanske svoboščine. Kako lahko obsojaš kršitve človekovih pravic po svetu, če se doma ne obnašaš brezhibno?" je dejal.
Najbolj je padla Slovaška, ki je bila lani 37., zdaj pa je na 44. mestu. Padec je posledica sprejetja novega medijskega zakona, ki, kot opozarjajo Novinarji brez meja, uvaja nevarni koncept avtomatične pravice do odgovora, kulturni minister pa je dobil velik vpliv nad mediji.
Razmere so se zaradi vojne v Gazi močno poslabšale tudi v Izraelu, ki je na lestvici padel za 47 mest in je zdaj na 93. mestu.
Med državami, v katerih se je položaj v zadnjem letu precej izboljšal, so Gana, Urugvaj, Mali in Južnoafriška republika. Vse omenjene države so letos na seznamu pred Slovenijo.
V ZDA so se razmere, kot rečeno, izboljšale, še vedno pa je zaskrbljujoč odnos do medijev v Iraku in Afganistanu, kjer je ameriška vojska poškodovala ali aretirala več novinarjev, od katerih enega v Iraku še vedno zadržujejo.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.