Nevladna organizacija Transparency International (TI) je objavila indeks percepcije stopnje korupcije po svetu za leto 2008 in pri tem najslabše ocenila Somalijo, Mjanmar in Irak, medtem ko so se najvišje uvrstile Danska, Švedska in Nova Zelandija. Slovenija se je med 180 državami uvrstila na 26. mesto in tako od leta 2007 napredovala za eno mesto. Na lestvici je sicer na prvem mestu država z najmanj korupcije.
Med najslabše ocenjenimi državami so se na samem dnu lestvice 180 držav znašle še Haiti, Afganistan, Sudan, Čad, Gvineja, Ekvatorialna Gvineja in DR Kongo, družbo pa jim na dnu lestvice med drugimi dela tudi Rusija, ki je skupaj s Kenijo na 147. mestu. Med desetimi državami z najmanj korupcije pa so poleg že naštetih treh še Singapur, Finska, Švica, Islandija, Nizozemska, Avstralija in Kanada. ZDA so pristale na 18., Kitajska pa na 72. mestu.
Od sosednjih držav se je bolje od Slovenije uvrstila le Avstrija, ki je zasedla 12. mesto, medtem ko sta Madžarska in Italija na 47. oziroma 55. mestu, Hrvaška pa šele na 62. Tik pred Slovenijo so se na 180-mestni lestvici skupaj uvrstile Francija, Čile in Urugvaj, Sloveniji pa sledi Estonija kot najmanj koruptivna od treh pribaltskih držav.
V EU je Slovenija na 15. mestu
TI je posebej razvrstil tudi države članice EU in države zahodne Evrope, kamor so med drugim uvrstili tudi Izrael. Slovenija med 31 državami v svoji regiji zaseda 15. mesto (6,7 točke). Lestvico tudi v tem primeru začenja Danska (9,3 točke), na zadnjem mestu pa je Bolgarija, ki ji je uspelo zbrati le 3,6 točke. Na samem dnu lestvice sta v družbi vzhodnoevropskih držav na 26. in 27. mestu Italija in Grčija s 4,8 oziroma 4,7 točke.
"Stopnja koruptivnosti v najrevnejših državah lahko pomeni ločnico med življenjem in smrtjo, posebej, ko je v igri denar za zdravljenje ali za pitno vodo. Nadaljnja visoka stopnja koruptivnosti in revščine mnoge države nezadržno vodi v humanitarno katastrofo in je ni več mogoče tolerirati," so ob objavi vsakoletnega indeksa korupcije sporočili iz TI.
Indeks korupcije, ki ga uporablja TI, temelji na percepciji poslovnežev in analitikov neke države o stopnji korupcije v tej državi. Razteza se od 0 do 10, pri čemer 0 pomeni zelo koruptivna, 10 pa praktično brez korupcije. Leta 2007 sta se tako kot letos najslabše uvrstila Somalija in Mjanmar, ki na dnu lestvice v družbi Iraka vztrajata že več let.
TI je bil ob objavi rezultatov kritičen tudi do sicer visoko uvrščenih razvitih držav, ki pa so svoj rezultat od lanskega leta poslabšale. Med njimi sta Velika Britanija, ki je z 8,4 padla na 7,7 točke, in Norveška (z 8,7 na 7,9 točke). TI ob tem poudarja, da vse več korupcijskih škandalov v bogatih državah kaže na nespoštovanje obljube o transparentnosti in boju proti korupciji. "Takšni dvojni standardi so nesprejemljivi in omalovažujejo mednarodne zakonite standarde," še dodaja TI.
Transparency International je vodilna mednarodna nevladna organizacija, ki se ukvarja s korupcijo. Znana je po svojih letnih poročilih – Indeks percepcije korupcije. Mednarodna pisarna organizacije je v Berlinu.
Kos: Slovenija je dosegla zelo dober rezultat, kar me rahlo preseneča
Po besedah predsednika Komisije za preprečevanje korupcije Draga Kosa je Slovenija na tej lestvici dosegla zelo dober rezultat, kar je za ugled države zelo dobro. To je tudi najboljši rezultat Slovenije do sedaj. Glede na to, da se je komisija v zadnjem letu ukvarjala z vrsto zadev, pa ga rezultat nekoliko preseneča. Predvsem tudi zato, ker se je komisija v zadnjih letih ukvarjala z več zadevami, kot pa prej, pojasnjuje.
Pojasnil je, da Transparency International svoja poročila oblikuje na podlagi že opravljenih raziskav o percepciji korupcije državljanov. Zato meni, da bi „več morali delati na osveščenosti in kritičnosti državljanov“. Dodal je, da je komisija v letnem poročilu za leto 2006 in 2007 ugotovila, da je več obravnavanih primerov korupcije. Poročilo iz leta 2006 je DZ že potrdil, za leto 2007 pa še ne.
Najbolj odmevni primeri, ki jih je komisija v zadnjih letih obravnavala, so po Kosovem mnenju Patria, Volovje reber, helikoptersko reševanje, financiranje ministrstva za kulturo (donacije slovenski Matici, ko je ministrstvo dodelilo založbi sredstva, čeprav je zamudila vse razpise), kompletni sistem naročil v zdravstvu (pediatrična klinika ipd.) ter tudi vse zadeve povezane s policijo.
Policija vložila kazenske ovadbe za 22 kaznivih dejanj z elementi korupcije
Policija je v prvem polletju 2008 vložila kazenske ovadbe ali poročila v njihovo dopolnitev za 12 tipičnih korupcijskih kaznivih dejanj, so pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve. Kot navajajo, je policija obravnavala tudi deset kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete, ki so vsebovala elemente korupcije.
Poročilo o delu policije za prvo polletje 2008 med korupcijskimi kaznivimi dejanji navaja dajanje podkupnin (pet kaznivih dejanj), nedovoljeno dajanje daril (tri kazniva dejanja), nedovoljeno sprejemanje daril (dve kaznivi dejanji), po enkrat pa so zabeležili kaznivi dejanji kršitve proste odločitve volivcev in jemanje podkupnine.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.