V Jasenovcu se je pri spomeniku Cvet na spominski slovesnosti, s katero so obeležili 60. obletnico preboja taboriščnikov iz jasenovškega taborišča, zbralo okoli 2000 ljudi. Med slovesnostjo so zbrane med drugimi nagovorili hrvaški premier Ivo Sanader, predsednik Sveta spominskega območja Jasenovac Slavko Goldstein in nekdanja taboriščnica Pave Molnar.
Govorniki so v svojih nagovorih pozvali k miru, strpnosti, sožitju in negovanju spomina na mrtve, čemur bo še posebej pripomoglo odkrivanje celotne resnice o dogodkih v jasenovškem taborišču.
Premier Sanader je obsodil vsakršno izkrivljanje strašne resnice o teh dogodkih v službi politike in izrazil pripravljenost hrvaške vlade, da naredi vse kar lahko, da bi se odkrila vsa resnica o dogajanju v taborišču, za katero je dejal, da je bilo eno največjih morišč med drugo svetovno vojno.
"Hrvaške državljane pozivam naj prispevajo v skupno dobro in negovanju strpnosti v naši družbi, ki jih poskušamo razviti na temelju sodobnih evropskih vrednot. Protifašizem, kot ena najpomembnejših evropskih vrednot, je v temeljih hrvaške države," je zbranim povedal Sanader.
Natančno število žrtev še ni znano
Koncentracijsko taborišče na območju izliva Une v Savo, urejeno po vzoru nemških koncentracijskih taborišč tretjega rajha, je bilo prvo sistematično postavljeno taborišče na območju NDH in edino, ki je delovalo neprekinjeno vse od leta 1941 do 1945. Imelo je tudi več podružnic, ki so bile v kratkih časovnih razmakih ustanovljene na območju Jasenovca.
O številu žrtev koncentracijskega taborišča Jasenovac ter o njihovi verski in nacionalni strukturi obstaja več različnih ocen. Po besedah Goldsteina "je treba, žal, sprejeti dejstvo, da nikoli ne bo znano povsem točno število teh žrtev". "Na podlagi vseh dosedanjih raziskav bi lahko rekli, da se število giblje med 80.000 in 100.000," je poudaril Goldstein.