Britanska premierka Theresa May in francoski predsednik Emmanuel Macron sta se na drugi dan slovensnosti ob 75 obletnici, pridružila veteranom izkrcanja na obalah Normandije oziroma dneva D, ki dandanes simbolno predstavlja začetek konca druge svetovne vojne in propada nacizma v Evropi. Ob obletnici ene najpomembnejših vojaških operacij v zgodovini človeštva se je v Normandiji zbralo na stotine veteranov druge svetovne vojne.
Ob 06:26 uri po lokalnem času so se oglasili zvoki dude - v istem trenutku kot so 6. junija leta 1944 zavezniške sile pristale na obali.
'Če obstaja dan, ko je bila odločena usoda prihodnjih generacij, je ta dan 6. junij 1944'
Na slovesnosti se je Mayeva zahvalili veteranom: "V čast nam je, da delimo ta trenutek z vami. Če obstaja dan, ko je bila odločena usoda prihodnjih generacij v Franciji, Veliki Britaniji, Evropi in svetu, je ta dan 6. junij 1944."

Medtem je Macron veteranom dejal, da jim "dolgujemo našo svobodo". "Tukaj so mladi fantje, med njimi mnogi, ki nikoli prej niso stopili na francosko zemljo, ob zori pristali ob močnem nemškem obstreljevanju, tvegali svoja življenja, ko so se prebijali skozi obalo, ki je bila posejana z ovirami in minami."
Macron je pozval k podpori "zavezništvu svobodnega sveta": "Nikoli ne smemo nehati delati za zavezništvo svobodnega sveta," je poudaril Macron po poročanju STA. Kot primere tega zavezništva je naštel Združene narode, Evropsko unijo in Nato, ki jih Trump večkrat kritizira. Dodal je, da je dan D primer, kako so se sile Velike Britanije, Kanade, ZDA in francoskega odporniškega gibanja združile v imenu svobode. Po njegovih besedah se ne sme nikoli pozabiti, da lahko svobodni ljudje premostijo vse izzive, ko se združijo.
Mayeva in Macron sta položila tudi temeljni kamen za spominsko obeležje v spomin na 22.442 britanskim vojakom. ki so tisto usodno poletje leta 1944 izgubili življenje. Spomenik, ki ga bodo predvidoma odprli 6. junija 2020, bo stal na plaži Gold. Na tej plaži se je 6. junija 1994 izkrcalo 25.000 mož, večinoma Britancev.
Trump veteranom: Ste ponos našega naroda
V Franciji je pristal tudi ameriški predsednik Donald Trump in se udeležil slovesnosti na pokopališču ameriških vojakov v Omahi. V nagovoru je zbranim veteranom dejal: "Ste eni izmed najbolj izjemnih Američanov v zgodovini. Ste ponos naroda. Ste slava naše republike in zahvaljujemo se vam iz dna srca."
Ob tem je skušal pomiriti tradicionalne ameriške zaveznike, ki jih v zadnjem času razburja s svojo nacionalistično retoriko, in dejal, da so vezi med njimi "nezlomljive": "Našim prijateljem in partnerjem, naše dragoceno zavezništvo je bilo skovano v bitkah, postavljeno na preizkušnjo vojne in potrjeno v času miru. Naša vez je nezlomljiva."

Papež v pismu s poklonom vsem, ki so dali življenja za svobodo in mir
Mayeva se je medtem udeležila slovesnosti v mestu Bayeux - prvo mesto v Franciji, ki je bilo osvobojeno izpod nacistične okupacije. Tja so prispeli tudi vodja laburistov Jeremy Corbyn, škotska premierka Nicola Sturgeon, prestolonaslednik princ Charles in njegova soproga Camilla.
Na začetku slovesnosti so tu prebrali pismo v imenu papeža Frančiška, v katerem je med drugim zapisal, da je bil dan D "odločilnega pomena v boju proti nacističnemu barbarizmu". Poklonil se je vsem, ki so "dali življenja za svobodo in mir".
Že včeraj pa so potekale slovesnosti v Veliki Britaniji, ki jih je uradni London označil za "največji vojaški spektakel v zgodovini". Med drugim so nebo preletela znamenita letala Dakota.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.