V bližini Barcelone se je požar še razširil in zajel že 3000 hektarjev gozda. Domove je moralo zapustiti tisoč ljudi. V bližini kraja Sant Llorenc Savall pa je v požaru v ponedeljek umrlo pet ljudi. Z ognjem se borijo tudi v goratem območju Serra de Monchique na Portugalskem.
Ponoči je ponovno zagorelo v Črni gori v občini Tivat. Hrvaški gasilci pa so si lahko oddahnili, saj so lokalizirali požara na Mali Učki in območju Paklenice.
Požare so po več dneh zajezili tudi na jugu Francije. Požar v zaledju Nice, ki je uničil več kot 2000 hektarjev gozda, se ne širi več, pod nadzorom pa je tudi požar v pogorju Cevennes, kjer je bilo od nedelje uničenih skoraj 1200 hektarjev gozda in podrastja. O manjših požarih poročajo tudi z več območij v Nemčiji. Turško ministrstvo za gozdove in okolje pa je sporočilo, da so letos v Turčiji zabeležili več kot tisoč požarov, v katerih je doslej zgorelo skupaj 2400 hektarjev gozda.
Vročinski val je v Franciji terjal že več kot sto življenj. Urgentni zdravniki opozarjajo, da je smo v Parizu v zadnjih nekaj dnevih zaradi vročine umrlo več kot 50 oseb. Iz Španije pa poročajo, da sta zaradi posledic vročinskega vala umrli dve starejši osebi, s čimer se je število žrtev povzpelo na 24.
V Avstriji najtoplejše poletje od leta 1768
O rekordnih temperaturah poročajo tudi iz Avstrije in Črne gore.V Avstriji je poletje 2003 najtoplejše po letu 1768, ko so v državi začeli meriti temperaturo ozračja, je povedal predstavnik avstrijske meteorološke službe. Kot je pojasnil, je poletje najtoplejše gledano na povprečne temperature v juniju, juliju in avgustu. Prejšnji rekord so zabeležili leta 1811, ko je bila povprečna temperatura 22,5 stopinje Celzija.
V Belgiji pa so zaradi vročine upadle gladine rek, tako da je valonska vlada prepovedala vožnjo s kajaki. Zaradi pomanjkanja padavin sta namreč v rekah ogroženi favna in flora.
V Milanu, kjer so v ponedeljek namerili rekordnih 39,2 stopinje Celzija, sta za posledicami visokih temperatur umrli dve starejši osebi. Požari v Sardiniji so povzročili paniko med turisti. Na Costi Smeralda so morali evakuirati neki turistični kamp, ogenj pa je ogrozil tudi neki hotel. V Umbriji, pri Neaplju in v Piemontu požare še naprej gasijo tudi s pomočjo letal. Prijeli so tudi več požigalcev. Strokovnjaki domnevajo, da za podtikanjem gozdnih požarov stoji mafija, ki ogenj podtika, da bi pridobila gradbena zemljišča ali zaslužila s pogozdovanjem.
V Franciji, Nemčiji in Italiji težave z električno energijo
Predsednik francoskega energetskega velikana EDF je potrošnike pozval, naj zaradi vročine, ki je prizadela proizvodnjo električne energije v državi, omejijo porabo energije. Obenem je zagotovil, da bodo pristojni storili vse za zagotovitev ustrezne ravni proizvodnje.
V Nemčiji je po odločitvi o popuščanju jedrskim elektrarnam, ki so jim oblasti zaradi hude vročine in težav z ohlajevanjem dovolile v reko spuščati toplejšo vodo kot sicer, prišlo do protestov okoljevarstvenikov. Bavarski jedrski centrali Isar I so oblasti že v petek dovolile izpust za dve stopinji toplejše vode v reko Isar. Podoben ukrep so v ponedeljek napovedali v prid nukleark v Neckarwestheimu in Philippsburgu, ki bi lahko tako v Neckar in Ren spuščali vodo s temperaturo kar 30 stopinj namesto običajnih 28. Bavarski okoljevarstveniki so se ob tem pritožili in zahtevali zaprtje elektrarne Isar.