Aktivist mongolskega porekla se je odpravil iz Kitajske na konferenco Združenih narodov (ZN) v New York. Njegov odhod so preprečile kitajske oblasti, od takrat pa ga nihče ni več videl, poroča tuja tiskovna agencija Reuters. Na konferenci je sicer potekal pogovor o avtohtonih ljudstvih.
Policisti so ga prijeli 18. aprila na pekinškem letališču, od takrat pa nihče več ni slišal zanj, so sporočile kitajske in mongolske človekoljubne organizacije. Aktivist se je sicer odzval povabilu ZN, naj se udeleži konference.

Po aretaciji je policija vdrla tudi v njegovo stanovanje v mestu Čaojang v provinci Liaoning. Zaplenili so njegov računalnik, mobilne telefone in obsežno dokumentacijo, so sporočile organizacije. Omenjeni aktivist je imel težave s kitajskimi oblastmi že v preteklosti, saj se je udejstvoval v mongolskih internetnih debatah, ki so obravnavale občutljive politične in družbene teme. "Na internetnih forumih se zbirajo mongolski intelektualci in študenti. Forumi so zelo razvejani in aktivni v širjenju zavesti o pravicah mongolske skupnosti. Od njihove pravice, da prakticirajo svojo kulturo, jezik pa vse do njihove tradicije," so sporočile človekoljubne organizacije.
Kitajsko avtonomno območje Notranja Mongolija uživa sicer določeno avtonomijo, toda deli usodo Tibeta. Uradni Peking na območju izvaja ostre ukrepe in nadzor nad delovanjem prebivalcev, saj se boji etičnih nemirov in prebujanj.
Prijeli tudi tibetanskega intelektualca
Reuters poroča o še enem primeru aretacije. Kitajske oblasti so namreč prijele tibetanskega intelektualca Šogdunga, ki je v odprtem pismu kritiziral kitajsko pomoč po rušilnem potresu v provinci Činghaj. Na prizadetih območjih sicer večinoma živijo Tibetanci. Šogdung je v pismu izrazil podporo tibetanskim prebivalcem, ki so ostali brez strehe nad glavo.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.