Vedno večje število akademikov in aktivistov poziva ustrezne organe, da revidirajo število glasov, ki sta jih Hillary Clinton in Donald Trump prejela v ključnih ameriških zveznih državah Michigan, Pennsylvania in Wisconsin. Kot poroča The Guardian, se namreč bojijo, da bi bili lahko rezultati izkrivljeni zaradi vdora hekerjev v sistem. Demokrati poskušajo prepričati Clintonovo, naj se jim pridruži pri njihovem boju.
Prihodnji teden bodo poročilo s podrobnostmi predvidoma poslali ustreznim organom. Dokument, zaenkrat dolg 18 strani, se osredotoča na presenetljive rezultate v zveznih državah Michigan, Pennsylvania in Wisconsin. Barbara Simons, svetovalka pri ameriški volilni komisiji, je dejala, da bi bila potrebna povolilna revizija štetja glasov. Z njo sta se povezala tudi John Bonifaz, ustanovitelj Nacionalnega inštituta za volilno pravico ter prof. Alex Helderman, direktor Centra za računalniško znanost in družbo iz Michigana.
Pozivi k ponovnemu štetju glasov sledijo za nekatere presenetljivemu porazu Clintonove na ameriških predsedniških volitvah in izjavam nekaterih ameriških obveščevalnih agencij, da so ruski hekerji vdrli v računalniški volilni sistem.
Clintonova je po številnih raziskavah javnega mnenja nesporno vodila v Michiganu, Winsconsinu in Pennsylvanii, a jo je v zadnjih dveh Trump na dan volitev premagal, še vedno pa niso znani rezultati štetja glasov v Michiganu. Sumničavost zbuja predvsem neenakomerna porazdelitev glasov tistih, ki so oddali elektronski glas v primerjavi s tistimi, ki so glasovali na voliščih.
Na drugi strani je Nate Silver, strokovnjak za volitve in ustanovitelj portala FiveThirtyEight, izrazil dvom o manipulaciji z glasovi in izpostavil, da so se razlike med dejanskimi glasovi in napovedmi medijev porazgubile tekom kampanje zaradi različnih vzrokov. Še vedno pa je na ducate profesorjev, specialistov za kibernetsko varnost, obrambo in volitve, v odprtem pismu kongresnikom izrazilo zaskrbljenost zaradi poročil o vdoru in zaprosilo za dodatna pojasnila odvetnikov.
Tudi Alexandra Chalupa, nekdanja svetovalka Nacionalnega demokratskega odbora, ki je med kampanjo preiskovala povezavo med Moskvo in vodjo Trumpovega kampanje, Paula Manaforta, sodeluje pri poskusih revizije štetja glasov. "Oseba, ki je prejela večino glasov, mora zasesti Belo hišo," je dejala Chalupa. "Lahko je to tudi Donald Trump, ampak biti moramo prepričani."
Na vprašanje, ali lahko zagotovijo, da so bile volitve popolnoma transparentne, je sodelavec nacionalne obveščevalne agencije odgovoril, da so najboljši naslov za to vprašanje zaposleni na oddelku za domovinsko varnost. Tam se na pozive za komentar še niso odzvali.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.