
Ameriške zvezne države in podjetja, ki skupaj tožijo zvezno vlado zaradi lani potrjene zdravstvene reforme v ZDA, so v sredo prosile vrhovno sodišče, naj hitro odloča o primeru in zakon zavrže v celoti. Vlogo za hitro odločanje je dalo tudi zvezno pravosodno ministrstvo, ki želi potrditev reforme.
Proti zakonu o zdravstveni reformi je bilo po ZDA do zdaj vloženih več tožb. Nekaj jih je že prišlo do prizivnih sodišč in štiri med njimi so potrdila ustavnost zakona, eno pa ga je deloma razveljavilo. Nasprotniki reforme vidijo možnosti za uspeh predvsem v določilu zakona, ki od leta 2014 od vseh Američanov zahteva zavarovanje ali plačilo davčne kazni.
Prizivno sodišče v Atlanti je to določilo razglasilo za neustavno, prizivno sodišče v Richmondu pa je odločilo, da je še prezgodaj za odločanje o neustavnosti zakona. Ostala prizivna sodišča so zakon potrdila. Za hitro odločanje se je v sredo izrekel tudi upokojeni vrhovni sodnik John Paul Stevens, ki meni, da bi bilo treba problem rešiti še pred volitvami novembra 2012.
Stevens, ki je bil del liberalnega krila na sodišču, sicer meni, da bo zakon o zdravstveni reformi vzdržal ustavno presojo. Navedel je primer odločitve iz leta 2005, ko je vrhovno sodišče s šestimi glasovi proti trem potrdilo pravico zvezne vlade, da posameznim zveznim državam odvzame pravico do legalizacije marihuane v zdravstvene namene. Ta primer naj bi bil podoben primeru zdravstvene reforme.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.