Sodna bitka je sicer trajala vse od leta 2015, ko je PETA, kot "bližnji prijatelj oškodovanca", vložila tožbo. Zahtevali so pravico do prihodkov z naslova fotografije, s katerimi bi pomagali opici in njenim sorodnikom. Sodna tehtnica se je v prid fotografa prevesila že septembra, a se je organizacija pritožila
Prizivno sodišče je zdaj dokončno ocenilo, da zakon o avtorskih pravicah živalim ne daje pristojnosti, da vložijo tožbo v zvezi s kršitvami avtorskih pravic. Ocenili so tudi, da organizacija v tem primeru ne more uveljavljati statusa "bližnjega prijatelja". Prav tako je sklenilo, da je Slater upravičen do povračila stroškov, ki jih je imel z najemom odvetnika.
Sporna fotografija je nastala leta 2011, ko je Slater med opicami pustil fotoaparat, Naruto, kot je ime opičjemu avtorju selfija, pa se je začel igrati s fotoaparatom in je posnel selfi, na katerem ima širok nasmeh.
Slater sicer meni, da je več kot upravičen do prihodkov od fotografije:"Tri dni sem porabil za to, da so me živali sprejele medse in da sem ustvaril pogoje, v katerih je fotografija sploh lahko nastala."
Spor med fotografom in organizacijo se je sicer začel, ko se je fotografija znašla na Wikipedii, fotograf pa je zaprosil, da se jo, ker je on njen lastnik, odstrani - organizacija pa se z njegovim lastništvom ni strinjala.
53-letni fotograf je sicer zadovoljen, da bo upravičen do povračila stroškov v tem bizarnem sodnem sporu, saj pravi, da mu je vse skupaj pustilo tako psihične kot finančne posledice.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.