Tujina

Sodišče za vojne zločine v BiH

Priština/Haag/Sarajevo, 09. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

V Sarajevu so odprli prvo državno sodišče za vojne zločine med vojno v BiH med letoma 1992 in 1995. Doslej so v BiH vložili že več kot 10 tisoč obtožnic.

Odprtja sodišča za vojne zločine se je udeležilo okoli 100 lokalnih in mednarodnih predstavnikov (Foto: POP TV)
Odprtja sodišča za vojne zločine se je udeležilo okoli 100 lokalnih in mednarodnih predstavnikov (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Odprtja prvega državnega sodišča za vojne zločine v Bosni in Hercegovini se je udeležilo 100 lokalnih in mednarodnih predstavnikov, med njimi tudi glavna tožilka Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu Carla Del Ponte in predsednik haaškega sodišča Theodor Meron.

V stavbo in tehnološko opremo, s katero je sodišče izpolnilo mednarodne standarde, so vložili več kot 20 milijonov evrov.

"Obeležujemo velik korak naprej pri zagotavljanju praktičnih sredstev za uveljavitev pravice v BiH, kar je neizogibno potrebno za polno državno suverenost," je na slovesnem odprtju sodišča dejal visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Paddy Ashdown.

Sodišče ima svoje prostore v nekdanjem vojaškem zaporu, opremljeno je s sodobno avdio in video opremo, ki bo služila za predvajanje dokazov in snemanje sodnih postopkov. V Sarajevo naj bi preselili tudi nekaj primerov s haaškega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, kar naj bi tožilcem v Haagu omogočilo, da se osredotočijo na glavne obtožence, kot sta na primer voditelja bosanskih Srbov Radovan Karadžić in Ratko Mladić.

Deset let po koncu vojne v Bosni in Hercegovini so v Sarajevu uspeli sprejeti potrebne zakone in ustanoviti sodišče, na katerem se bodo zagovarjali obtoženi vojnih zločinov. Doslej je bilo v BiH vloženih že več kot 10 tisoč obtožnic zaradi domnevnih vojnih zločinov. Prvi procesi naj bi se začeli že v prihodnjih dneh in kmalu bo jasno, ali se je Bosna in Hercegovina sposobna spopasti z dediščino vojne.


Haradinaj prispel v Haag

Momčilo Perišić bo danes stopil pred sodnika v Haagu
Momčilo Perišić bo danes stopil pred sodnika v Haagu FOTO: Reuters

35-letni Ramush Haradinaj, nekdanji kosovski premier in nekdanji predstavnik Osvobodilne vojske Kosova, je prvi albanski politik na visokem položaju, ki ga je haaško sodišče obtožilo, ko je še opravljal svojo funkcijo. Sicer je Haradinaj včeraj odstopil s položaja kosovskega premierja, potem ko je prejel obtožnico in napovedal, da odhaja v Haag, kljub temu da vse obtožbe zavrača.

Na prištinsko letališče, od koder je odletel v Haag, je Haradinaj prišel v spremstvu soproge, rojake, ki so ga pričakali na letališču, pa je ob odhodu z letalom mednarodnih sil v pokrajini pozdravil z "na svidenje, prebivalci Kosova".

Z Ramushem Haradinajem je v Haag prispel tudi nekdanji lokalni poveljnik nekdanje Osvobodilne vojske Kosova Lahe Brahimaj z vzdevkom poveljnik Madžupi, ki naj bi bil prav tako obtožen vojnih zločinov.

Kosovski predsednik Ibrahim Rugova je izjavil, da spoštuje Haradinajevo odločitev, da sodeluje s haaškim sodiščem, obžaluje pa, da je odstopil z mesta premierja. Rugova je še zatrdil, da bo kosovska vlada normalno nadaljevala z delom. Do volitev pa bo Haradinaja zamenjal njegov namestnik Adeem Saljihaj.

Perišić: Nedolžen sem

Nekdanji načelnik generalštaba jugoslovanske vojske Momčilo Perišić je zavrnil kakršno koli odgovornost za vojne zločine med vojaškimi spopadi na območju nekdanje Jugoslavije v 90. letih preteklega stoletja. Perišić se je pred sodniki haaškega sodišča izrekel za nedolžnega v vseh točkah obtožnice.

Sodišče so odprli v nekdanjem vojaškem priporu (Foto: POP TV)
Sodišče so odprli v nekdanjem vojaškem priporu (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Haaška obtožnica proti Perišiću se med drugim nanaša na obstreljevanje Sarajeva v letih 1993 do 1995 in Zagreba maja 1995 ter na pokol Muslimanov v Srebrenici leta 1995. Po navedbah obtožnice je Perišić kot vrhovni vojaški poveljnik že predhodno vedel za nekatere vojne zločine in jih dopustil, v nekaterih drugih primerih pa ni uvedel preiskovalnega postopka za njihovo razjasnitev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10