Ameriški predsednik George Bush je med srečanjem z maroškim kraljem Mohamedom VI. sprti strani na Bližnjem vzhodu spomnil na njihovo odgovornost. Palestinskega voditelja Jaserja Arafata je pozval, naj se bori proti terorizmu, izraelskega premiera Ariela Šarona pa, naj nadaljuje umik izraelskih enot. Ameriški predsednik od arabskih držav pričakuje, da se bodo vključile v oživitev bližnjevzhodnega mirovnega procesa.
Sogovornika sta sicer izpostavila dobre dvostranske odnose med državama in napovedala, da nameravata državi skleniti sporazum o prosti trgovini. To bo drugi tovrstni sporazum med ZDA in katero od arabskih držav. Sporazum o prosti trgovini so ZDA sicer že podpisale z Jordanijo.
Maroški kralj je Bushu obljubil sodelovanje v boju proti terorizmu, ameriškemu državnemu sekretarju Colinu Powellu pa se je zahvalil za nedavno posredovanje v prizadevanjih za mir na Bližnjem vzhodu. "Že vidimo prve rezultate," je dejal.
V bližini urada palestinskega voditelja Jaserja Arafata v palestinskem avtonomnem mestu Ramala pa je pozno popoldne odjeknilo več močnih eksplozij. Eksplozije naj bi po navedbah Arafatovih sodelavcev, ki so ujeti v uradu palestinskega voditelja, odjeknile v palestinskem zaporu, ki je del poslopja, kjer so tudi Arafatovi uradi. Kot je povedal vodja palestinske obveščevalne službe na Zahodnem bregu Tavfik Tiravi, v času eksplozij v tem delu poslopja ni bilo nikogar. Tiravi je še dodal, da je izraelska vojska hotela uničiti zid med zaporom in Arafatovim uradom, da bi kasneje s čim manjšimi težavami vstopila v prostore palestinskega voditelja. Izraelska vojska je sporočila, da gre za nadzorovane eksplozije tam najdenih ročnih granat. Sicer je v poslopju, sestavljenem iz več stavb, danes že odjeknila ena šibkejša eksplozija, vendar ne tako blizu Arafatovega urada kot zadnja. Izraelska vojska je sicer že uničila večino stavb, ki sestavljajo poslopje.
Izrael dovolil predstavnikom EU, da obiščejo Arafata
Visoka predstavnika EU naj bi se po pogovorih z Arafatom sestala tudi z izraelskim premierom Arielom Šaronom. Za obisk evropskih predstavnikov pri palestinskemu voditelju v oblegani rezidenci v Ramali so se odločili po povabilu izraelskega zunanjega ministra Šimona Peresa na evro-sredozemski konferenci v španski Valencii. Nek diplomat Unije, ki želi ostati neimenovan, je povedal, da je Peres ob tem zatrdil, da je šlo za nesporazum, ko je Izrael v začetku meseca španskemu zunanjemu ministru Josepu Piqueju in visokemu predstavniku EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierju Solani ni dovolil obiskati Arafata v Ramali.
Kot je sporočil vodja skupine Martti Ahtisaari, bodo preiskovalno skupino Združenih narodov za ugotovitev dejstev v palestinskem begunskem taborišču Dženin uradno ustanovili v četrtek v Ženevi. Nekdanji finski predsednik Ahtisaari, ki ga je za vodjo preiskovalne skupine določil generalni sekretar ZN Kofi Annan, je pojasnil, da bo skupina štela dvajset ljudi. Ni še povsem jasno, koliko časa bo komisija ostala na Bližnjem vzhodu, po nekaterih informacijah bo šlo za najmanj tri tedne.
Pogovori o betlehemski krizi se bodo nadaljevali
V Betlehemu so se začeli intenzivni pogovori med izraelskimi in palestinskimi predstavniki o položaju v baziliki Jezusovega rojstva, kamor se je pred izraelsko vojsko v začetku meseca zateklo okoli 200 Palestincev. Pogajanja glede rešitve zapleta v baziliki Jezusovega rojstva je prvi poskus, da bi se strani skušali dogovoriti o rešitvi že tri tedne trajajoče krize, ki se je začela, ko se je kakih 200 Palestincev, med njimi tudi oboroženih, pred izraelsko vojsko zateklo v baziliko.
Srečanje je bilo sprva napovedano že za minuli teden, a ga je Arafat v zadnjem trenutku odpovedal. Izraelske oblasti so ujetnikom dale na izbiro, da se predajo izraelskemu sodišču ali pa odidejo v dosmrtno izgnanstvo. Izraelska vojska, ki baziliko še vedno oblega, je sporočila, da so v torek iz bazilike prišli trije armenski duhovniki.
Danes so izraelski vojaki v bližini Beit Džale zahodno od Betlehema ubili 13-letnega palestinskega dečka. Ta je podlegel poškodbam, potem ko so ga prepeljali v bolnišnico v Hebronu, kakih 20 kilometrov južno od Betlehema, so povedali v bolnišnici.
Palestinske oblasti so sicer danes sporočile, da so občinskim oblastem, javnim in zasebnim institucijam ter palestinskim državljanom prepovedale kakršnekoli stike z izraelskimi oblastmi. Ministrstvo za lokalno upravo, ki ga vodi glavni palestinski pogajalec Saeb Erekat, je v sporočilu za javnost poudarilo, da so le palestinska ministrstva in uradne institucije v okviru svojih pristojnosti pooblaščene za vzdrževanje odnosov v zvezi z vsem, kar zadeva institucije in posameznike. Sporočilo Palestince poziva k disciplini, da bi preprečili kaos in možnost trajne okupacije palestinskih ozemelj.
Helikopterski napad na Hebron
V Hebronu na Zahodnem bregu je izraelska vojska minulo noč v helikopterski akciji ubila dva visoka palestinska aktivista. V okolici cerkve Kristusovega rojstva so se vneli novi spopadi, Palestinci pa so linčali tri kolaborante.
Ubita Palestinca sta Maruan Zalun, lokalni vodja skrajne organizacije Brigade mučenikov Al Aksa v Hebronu, in Samir Abu Radžeh, član elitnih enot palestinskaga voditelja Jaserja Arafata Force 17. Kot je sporočila palestinska stran, je Izrael palestinska aktivista "likvidiral", ko je helikopter z raketo zadel njun avtomobil.
Izraelska vojska je ponoči na območju Betlehema na Zahodnem bregu aretirala 26 Palestincev, ki so osumljeni terorističnih dejanj.
Izraelska vojska, ki še vedno oblega baziliko Jezusovega rojstva Betlehemu, v katero se je zateklo kakih 200 Palestincev, je sporočila, da so danes iz bazilike prišli trije armenski duhovniki. "Trem duhovnikov je uspelo uiti iz rok oboroženih oseb v baziliki,".
Palestinci linčali kolaborante
V Hebronu so danes Palestinci linčali tri sonarodnjake, obtožene kolaboracije z Izraelom. Tri Palestince so pred tem ujele in zaslišale palestinske varnostne sile, zatem pa jih je zajela skupina Palestincev, ki jih je ustrelila. Že včeraj je prišlo do podobnega dogodka v Ramali, kjer so Palestinci na cesti ustrelili tri domnevne kolaborante. Vodja tajne varnostne službe na Zahodnem bregu Džibril Radšub je incidente komentiral z besedami, da je na Zahodnem bregu po uničenju palestinskih varnostnih struktur s strani Izraela nastal "varnostni vakuum".
Odzivi na preiskavo dogodkov v Dženinu
Vodilni izraelski politiki so se kritično odzvali na sestavo preiskovalne skupine Združenih narodov za Dženin. Izraelski obrambni minister Benjamin Ben Eliezer je protestiral, ker se generalni sekretar ZN Kofi Annan o sestavi komisije ni posvetoval z njim. Ben Eliezer je dejal, da je pričakoval, da bodo vojaška dejstva v Dženinu ugotavljali vojaški strokovnjaki in ne strokovnjaki za človekove pravice.
Generalni sekretar ZN je včeraj sporočil, da bo skupino za ugotovitev dejstev v palestinskem begunskem taborišču v Dženinu vodil nekdanji finski predsednik Martti Ahtisari, v komisiji pa bosta tudi nekdanja komisarka ZN za človekove pravice Sadako Ogata in nekdanji predsednik Mednarodnega komiteja Rdečega križa Cornelio Sammaruga. Skupina bo imela tudi vojaškega svetovalca, nekdanjega ameriškega generala Williama Nasha, in policijskega izvedenca, Irca Petra Fitzgeralda. Oba sta služila v okviru misij ZN na Balkanu.
Nekateri izraelski politiki komentirajo, da so nekateri člani komisije OZN znani po protiizraelskih stališčih. Nekdanji izraelski premier Benjamin Netanjahu je celo zahteval, naj izraelska vlada ne sodeluje z omenjeno skupino ZN.
Šaron: "Prihod komisije je manjše zlo"
Izraelski premier Ariel Šaron pa je zaskrbljen zaradi zaključkov, do katerih bi lahko prišla preiskovalna skupina Združenih narodov za ugotovitev dejstev v palestinskem begunskem taborišču v Dženinu. Šaron je med zasedanjem izraelske komisije za mednarodne odnose in obrambo poudaril, da izraelska stran prihod komisije pojmuje kot "manjše zlo", četudi jo ima za pomembno.
Šaron je omenil povezavo med obtožbami o pokolu Palestincev in protiizraelskimi demonstracijami, ki v zadnjem času potekajo na različnih koncih sveta. "V zadnjih tednih so se po vsej Evropi zgodili številni napadi na sinagoge in judovska pokopališča," je še poudaril Šaron, navedbe o pokolu v taborišču v Dženinu pa označil za klevetanje.