V nasprotnem primeru bodo, kot je poudaril Solana, izgubili zaupanje mednarodne skupnosti. Čas za vzpostavitev institucij ter za izvolitev predsednika in premiera Kosova se izteka, je še poudaril. Po njegovem mnenju bi morali politični voditelji pritegniti ves intelektualni potencial na Kosovu, da bi oblikovali vlado. Še posebej pa je poudaril, da bi reševanje težav na Kosovu morali prevzeti izvoljeni predstavniki naroda in ne EU ali misija ZN.
Pohvalno o Makedoniji
Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Solana je po pogovorih z makedonskimi visokimi predstavniki izrazil prepričanje, da se bo mirovni proces v Makedoniji kmalu zaključil. Ob tem je izrazil upanje, da bodo v Makedoniji zakone, ki so jih sprejeli v okviru mirovnega sporazuma z Ohrida, tudi uresničevali, tako da bi se mirovni proces končal do prihodnjih volitev v državi.
Sinočnji sprejem zakona o lokalni samoupravi v sobranju je Solana komentiral kot pomemben korak v tem procesu, dodal pa, da je po njegovem sprejemu uradno Skopje sprejelo odločitev o začetku priprav na donatorsko konferenco o Makedoniji. Slednjo so zaradi zavlačevanja pri sprejetju zakona o lokalni samoupravi že dvakrat prestavili. Solana je še dejal, da sta mu makedonski predsednik in premier, Boris Trajkovski in Ljubčo Georgievski, v pogovorih izrazila zavezanost prizadevanjem za sprejem zakona o amnestiji, za kar se zavzema Evropska unija.
Makedonski parlament je sinoči sprejel zakon o lokalni samoupravi, ki predstavlja eno glavnih zahtev etničnega albanskega prebivalstva v Makedoniji. Zakon predvideva povečanje pristojnosti lokalnih oblasti, kot je predvideno v mirovnem sporazumu, ter daje večje pristojnosti albanskemu prebivalstvu na tistih območjih, kjer predstavljajo večino. Obenem pa predstavlja predpogoj za vnovično namestitev makedonske policije na območjih z večinoma albanskim prebivalstvom na severozahodu Makedonije.