Afganistansko vodstvo se je med srečanjem z visokim predstavnikom EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano znova zavzelo za razširitev mandata mednarodnim varnostnim silam ISAF tudi izven Kabula. Afganistanski zunanji minister Abdulah Abdulah je ocenil, da bi ta korak pozitivno vplival na stabilnost in gospodarski položaj v državi. Solana je dejal, da je odprt za pogovore o tem vprašanju, ob tem pa poudaril, da bi bila hitra ustanovitev večetnične vojske in policijskih sil najboljši način za zagotovitev varnosti.
Oblasti v Kabulu pa so napovedale, da bo Afganistan, kjer je verjetno posejanih največ protipehotnih min na svetu, pristopil k mednarodni konvenciji, ki prepoveduje tovrstno orožje. Vsem Afganistancem je treba zagotoviti, da jih ne bodo nikoli več ogrožale protipehotne mine, je ob odprtju mednarodne konference za razminiranje Afganistana v Kabulu dejal zunanji minister Abdulah. Mednarodni komite Rdečega križa (ICRC) ocenjuje, da je v 23 letih vojne v Afganistanu zaradi min umrlo 200.000 ljudi.
Nedavna ofenziva proti talibanom položaj še poslabšala. Po ocenah ZN na ozemlju Afganistana leži kakih 2000 neeksplodiranih ameriških bomb. Afganistan bo 126. država, ki bo sprejela ottawsko konvencijo iz leta 1997, ki stranke poziva k prepovedi uporabe, proizvodnje, skladiščenja in prevoza pehotnih min. ZDA, Rusija in Kitajska sporazuma niso podpisale.