Tujina

Solana: Srbija in Črna gora v EU le skupaj

Beograd, 06. 06. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Javier Solana, visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko, je med obiskom Beograda in Podgorice dejal, da bosta Srbija in Črna gora postali del Evropske unije le kot trdna in enotna državna skupnost.

Solana se bo popoldne v Podgorici sestal še s črnogorskim predsednikom Filipom Vujanovićem in premierom Črne gore Milom Djukanovićem ter tako sklenil balkansko turnejo, med katero je obiskal tudi Prištino in Skopje.

Kot še poročajo beograjski mediji, je Solana je po srečanju s srbskim premierom Zoranom Živkovićem izpostavil, da so mu znane zgodbe o hitrejši poti Srbije v EU, v kolikor bi se ločila od Črne gore. "Vsem moram razločno pojasniti stališče voditeljev EU, da je edini način vstopa v unijo samo, v kolikor Srbija in Črna gora ostane trdna državna skupnost," je povedal Solana.

Solana se je v Beogradu najprej srečal s predsednikom SČG Svetozarjem Marovićem. Po pogovoru z njim je poudaril, da je bližnji vrh EU v Solunu izjemno pomemben za Srbijo in Črno Goro in druge države regije, saj se unija zavzema za približevanje regije Evropi, pa tudi za medsebojno približevanje držav same regije. A Marović je poudaril, da je "demokratična hiša SČG" na poti do EU in da te hiše po njegovem mnenju ne bi bilo pametno rušiti.

Kaže, da želi EU ohraniti enotno skupnost Srbije in Črne Gore
Kaže, da želi EU ohraniti enotno skupnost Srbije in Črne Gore FOTO: Reuters

Predsednik skupščine SČG Dragoljub Mičunović, ki se je prav tako sestal s Solano, je po pogovoru zatrdil, da EU ne bo imela nikakršnega razumevanja za samostojno povezovanje članic skupnosti v unijo. Neodvisna Srbija ne more v Evropo, stranke, ki imajo razločne separatistične programe, pa so dojele, da morajo preložiti osamosvojitveno propagando in spoštovati ustavno listino državne skupnosti, je poudaril.

Solana tudi o financah

Jovanović je po srečanju s Solano povedal, da si SČG želi čimprejšnji začetek izdelave študije o izvedljivosti in pospešitvi postopka stabilizacije in pridruževanja uniji.

Solana se je pogovarjal tudi s podpredsednikom srbske vlade Čedomirjem Jovanovićem in črnogorskim finančnim ministrom Miroslavom Ivaniševićem, ki sta na čelu srbske oziroma črnogorske pogajalske skupine za usklajevanje gospodarskih sistemov Črne gore in Srbije.

Prva faza tega dela je bila končana pred dnevi, srbska skupščina pa je v četrtek že sprejela akcijski načrt. Solana je povedal, da bo od bruseljske ocene tega načrta odvisen tudi začetek izdelave študije o izvedljivosti priključevanja SČG uniji.

Solana se je v Beogradu pogovarjal tudi s podpredsednikom srbske vlade Nebojšo Čovićem ter z zadnjim predsednikom ZRJ in voditeljem opozicijske Demokratične stranke Srbije (DSS) Vojislavom Koštunico.

Nujen dialog med Beogradom in Prištino

Srbski sogovorniki so se strinjali s Sloano, da je nujen čimprejšnji začetek pogovorov Beograda in Prištine ob navzočnosti mednarodne skupnosti. Solana je ob tem izrazil pričakovanje, da bo prišlo do teh pogovorov po vrhu EU v Solunu in da bo v tem smislu v prihodnjih dneh slišal dobre vesti iz Beograda in Prištine.

Zunanjepolitični predstavnik EU je spomnil tudi na stališče mednarodne skupnosti, da bi morali biti pred začetkom pogovora o končnem statusu Kosova izpolnjeni standardi, ki veljajo v drugih evropskih državah.

Schieder pozval SČG, naj ne podpiše sporazuma z ZDA

Parlamentarna skupščina Sveta Evrope se zavzema, da Srbija in Črna Gora ne podpišejo sporazuma z ICC
Parlamentarna skupščina Sveta Evrope se zavzema, da Srbija in Črna Gora ne podpišejo sporazuma z ICC FOTO: Reuters

Predsednik Parlamentarne skupščine Sveta Evrope Peter Schieder je pozval Srbijo in Črno goro (SČG), naj z ZDA ne podpiše dvostranskega sporazuma o neizročanju ameriških državljanov Mednarodnemu kazenskemu sodišču (ICC). V pogovoru za beograjski Blic je Schieder izrazil upanje, da se bodo namesto tega odločila za spoštovanje mednarodnega prava in enakost ljudi pred zakoni. Schieder je poudaril, da pri odločanju glede sporazuma ne gre za opredeljevanje med ZDA in Evropsko unijo ampak za izbor med spoštovanjem in kršenjem mednarodnega prava. Ob tem je še menil, da se SČG kot država, ki bo nekega dne postala članica EU, mora prikloniti evropskim standardom.

Neimenovani vir blizu vladi v Beogradu pa je za Blic izrazil prepričanje, da bo vlada najverjetneje zavrnila zahtevo ZDA po podpisu sporazuma in ob tem dodal, da je v vladi dosežen načelni dogovor, da do vrha EU v Solunu odločitve o tem vprašanju ne bo sprejela.

ZDA za podpis sporazuma pritiskajo tudi na druge države na Balkanu, med njimi na Makedonijo in Hrvaško, pri čemer jim kot pogoj postavljajo vojaško pomoč.