Odločitev haaškega sodišča o primeru Anteja Gotovine, Ivana Čermaka in Mladena Markača so vojni veterani spremljali na Trgu bana Jelačića v središču Zagreba. Na osrednjem trgu hrvaške prestolnice so velike zaslone postavili pripadniki združenja Stop pregonu hrvaških veteranov. Ob izreku kazni Gotovini so na trgu odmevali glasni žvižgi, kletvice, prazni pogledi in nejevera. Ljudje so bili po poročanju hrvaških medijev v šoku, nekateri pa so celo zajokali.
Za Hrvaško odločitev ni sprejemljiva
Odzvala se je tudi premierka Jadranka Kosor, ki je dejala, da taka odločitev za Hrvaško ni sprejemljiva in da pričakuje pritožbeni postopek. "Storili bomo vse, da bo taka odločitev na drugostopenjskem sodišču izničena. Ponosni smo na vse naše zmage in na vse, ki so prispevali, da je Hrvaška danes svobodna država," je povedala. Državljanom se je zahvalila, da "tudi v teh trenutkih ohranjajo dostojanstvo". Pokazali bomo enotnost in izkazali vero v našo prihodnost.
Josipović: Hrvaška bo spoštovala svoje heroje
Hrvaški predsednik Ivo Josipović pa je nad razsodbo haaškega sodišča osupel. Josipović je v izjavi v svojem uradu dejal, da je "tudi sam osupel" nad razsodbo, ki predstavlja "resen politični in pravni akt", ker vključuje tudi hrvaški državni in vojaški vrh v času operacije Nevihta. Poudaril je, da združeno zločinsko dejanje ne obstaja in da današnja odločitev ne postavlja pod vprašaj legitimnosti in legalnosti hrvaškega boja za neodvisnost v vojni, vključno z Nevihto.
Odločitev haaškega sodišča ne pomeni, da so vsi, ki so sodelovali v vojni, tudi zločinci, Hrvaška bo spoštovala svoje heroje, je dejal Josipović. Dodal je, da je tudi hrvaška stran zagrešila vojne zločine, da pa je Hrvaška pravna država, ki spoštuje mednarodni pravni red in tudi vodi postopke za vojne zločine na svojih sodiščih.
"Za nas bo ne glede na razsodbo domovinska vojna vedno pravična in obrambna vojna, v kateri smo obranili našo svobodo in demokracijo pred agresijo in zločinsko politiko Slobodana Miloševića," je izjavil Josipović. Pričakuje, da bodo po pritožbah uspeli izpodbiti trditve tožilstva, posebej tiste, ki temeljijo na političnih in zgodovinskih ocenah.
Politična razsodba domovinski vojni
Predsednik hrvaškega sabora Luka Bebić je ocenil, da je današnja haaška odločitev politična razsodba domovinski vojni in legitimnim osvobodilnim operacijam hrvaške vojske, ki ni upoštevala argumentov obrambe generalov, temveč zgolj tožilstva. Izpostavil je, da Gotovina in Markač nista zločinca.
"Če je za nekatere odgovoren tudi Franjo Tuđman, sem pripravljen odgovarjati tudi sam," je dejal Bebić. Dodal je, da je v času Nevihte prihajalo do posamičnih zločinov, ni pa šlo za organizirano delovanje.
Tudi opozicijski SDP ne priznava inkriminacije
Predsednik opozicijske SDP Zoran Milanović je v saboru dejal, da socialdemokrati ne priznavajo inkriminacije združenega zločinskega dejanja. Obenem je poudaril, da hrvaška generala ne bi bila kaznovana, če bi Hrvaška po Nevihti delovala kot pravna država in kaznovala vojne zločine.
"Če bi Hrvaška takrat delovala kot država, generalom ne bi bilo treba plačati dolgov drugih. Zdaj pa jih plačujejo," je dejal Milanović.
"Haag je obsodil predsednika Tuđmana"
Komentator hrvaškega časopisa Jutarnji list Davor Butković je na spletni strani zapisal, da v razlagi tričlanskega sodnega senata, ki jo je predsednik senata Alphonso Orie prebral pred izrekom razsodbe, niso obsojeni omenjeni generali, temveč pokojni hrvaški predsednik Franjo Tuđman. Razlaga namreč temelji na zločinskem podvigu, ki ga je Tuđman, tako je dejal Orie, izvedel skupaj s svojimi najožjimi sodelavci. "Haaško sodišče je ugotovilo, da je Tuđman z načrtovanjem Nevihte poleg vojaške osvoboditve Krajine v bistvu načrtoval in izvršil pregon Srbov iz tega dela Hrvaške, z namenom, da bi tja naselil Hrvate. Tako je Franjo Tuđman simbolično obsojen za etnično čiščenje, generala Gotovina in Markač pa sta v resnici obsojena zaradi uresničevanja Tuđmanovega načrta in ukaza o deportaciji Srbov z okupiranih območij," je zapisal komentator.
Ta tudi dodaja, da je razlaga sodišča zvenela precej huje, kot je bilo pričakovati. Po njegovem mnenju bi lahko dele razlage o čezmernem granatiranju nekaterih mest v pritožbenem postopku zlahka ovrgli. Avtor še ugotavlja, da bo v primeru, da pritožbeno sodišče sprejme tezo o namernem in načrtovanem pregonu Srbov, tudi Tuđman vsaj v dokumentih haaškega sodišča označen kot načrtovalec množičnega pregona Srbov. "Zato je nesmiselno govoriti, da je haaška obsodba generaloma Gotovini in Markaču hkrati tudi sodba Hrvaški," je zapisal avtor članka v hrvaškem časopisu.
Na koncu Butković ugotavlja, da bi bila odločitev v Haagu zagotovo drugačna, če bi hrvaška sodišča obsodila storilce zločinov nad Srbi, "ki so se nedvomno zgodili in niso bili osamljeni".
Ostre besede tudi na Trgu bana Jelačića
"Nikoli nisem mislil, da bom prisostvoval porazu Hrvaške," pa je na Trgu bana Jelačiča dejal Ivan Vekić, notranji minister v času vojne. ''Prišel sem, ker mislim isto kot vi. Prvi sem v saboru dejal srbskim zastopnikom, naj nam ne grozijo.'' Potem je Vekić začel daljši govor o hrvaški zgodovini, ki ga je začel s preseljevanjem narodov, končal pa z Ivico Kostelićem.
Nekateri govorniki, ki so nastopili na govorniškem odru, so napovedali boj proti tistim, ki so Hrvaško pripeljali v tak položaj. "Pozivamo vas, da nam sledite, ne želimo narediti nobene napačne poteze. Hrvaško bomo vrnili Hrvatom. Tako ne bo več šlo," so govorili, zbrani pa so zapeli "V boj, v boj". Na trgu pojejo in predvajajo tudi Thompsonove nacionalistične pesmi.
Eden izmed veteranov osamosvojitvene vojne Renato Šelj je odločitev Haaga pospremil z besedami, da ta izraža nesposobnost hrvaških oblasti. "To je začetek revizije osamosvojitvene vojne in nove hrvaške zgodovine," je še dejal.
Že od zgodnjih jutranjih ur je veliko policistov tudi na Markovem trgu v Zagrebu. Na trgu je namreč prepovedano zborovanje, protestniki, ki so pred dobrim mesecem zahtevali odstop vlade, pa so se takrat poskušali zbrati prav na tem trgu, saj stoji pred vladno palačo.
Iz obupa se je porezal s steklom
Eden od privržencev generala Gotovine v Zadru pa je razočaranje nad razsodbo izrazil tako, da je razbil eno od izložb v mestu in se začel rezati z razbitim steklom, poroča Juranji list.
Samopoškodoval se je po obrazu, rokah in trebuhu, nemudoma pa je pristopilo več ljudi in ga prepričevalo, naj tega ne počne. Policisti so ga nato obvladali in ga posedli na pločnik, dokler niso prispeli reševalci in ga odpeljali v bolnišnico.
Protestni shod tudi jutri
Sicer se je približno 1500 bivših pripadnikov policijskih in vojaških enot v četrtek udeležilo mirnega shoda v podporo trem generalom, ki so ga sklenili z mašo za generale v Haagu in vse veterane domovinske vojne v zagrebški stolnici.
Jutri se bodo prav tako na Trgu bana Jelačiča zbrali hrvaški veterani. Željko Sačić, eden izmed organizatorjev tega shoda, je povedal, da pričakujejo "eksplozijo nezadovoljstva", in zagotovil, da se bodo trudili, da bi shod kljub vsemu potekal mirno.
Gotovina proti zbiranju v Zagrebu
Soborec in poročna priča Anteja Gotovine Željko Dilber je danes dopoldne ob prihodu na sodišče dejal, da Gotovina ne podpira današnjega in jutrišnjega shoda v Zagrebu. "Če bi tak shod lahko kakor koli vplival na razsodbo, bi ga jaz prvi podprl. A to je ribarjenje v kalnem, priložnost za osebno promocijo posameznikov, tudi Sačića in ne samo njega. Cilj tega zborovanja ni Ante, prav tako ne razsodba, temveč so to politični cilji posameznikov," je povedal Dilber.
KOMENTARJI (175)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.