Tujina

Španci 'ZA'

Madrid, 21. 02. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na včerajšnjem referendumu v Španiji je za ratifikacijo evropske ustave glasovalo 77 odstotkov volivcev.

Španci so prvi izvedli referendum o evropski ustavni pogodbi (Foto: Reuters)
Španci so prvi izvedli referendum o evropski ustavni pogodbi (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Na prvem referendumu, ki so ga o evropski ustavni pogodbi izvedli v kateri od članic Evropske unije, je za ratifikacijo evropske ustavne pogodbe glasovalo 77 odstotkov španskih volivcev, 17 odstotkov pa jih je bilo proti. Neveljavnih glasov je bilo šest odstotkov. Volilna udeležba je bila nizka, vendar v skladu s predreferendumskimi napovedmi. Znašala je le 42 odstotkov.

Španski premier Jose Luis Zapatero je zelo zadovoljen z izidom referenduma (Foto: Reuters)
Španski premier Jose Luis Zapatero je zelo zadovoljen z izidom referenduma (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Odzivi

Še pred poletjem bosta referendum izvedli Nizozemska in Francija. Med zadnjimi ali celo zadnja bo referendum v prvi polovici prihodnjega leta izvedla Velika Britanija, kjer je izid zaradi tradicionalne zadržanosti Britancev do EU najbolj negotov.

Španski premier Jose Luis Zapatero je dejal, da je izid referenduma sporočilo Evropejcem, naj podprejo ustavo in dodal, da izid Španijo postavlja v osrčje Evrope.

V največji španski opozicijski stranki, Ljudski stranki, so bili zaradi nizke volilne udeležbe kritični. Predsednik stranke Mariano Rajoy je dejal, da gre za neuspeh španske vlade, takšen referendum pa "nikomur v Evropi ne more biti za zgled."

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je izid referenduma toplo pozdravil. "Komisija pozdravlja zelo jasen 'da' Španije Evropi, ki se premika naprej in ki je boljša, Evropi, združeni v različnosti," je poudaril Barroso, ki je prepričan, da so Španci poslali močan signal tistim državljanom EU, ki bodo v prihodnjih mesecih prav tako glasovali o ustavni pogodbi.

Podpredsednica Evropske komisije Margot Wallström je v Bruslju pozdravila izide referenduma ter menila, da gre za "spodbuden signal drugim državam članicam in 220 milijonom državljanov, ki bodo odločali na podoben način."

"Španci so s svojim "da" evropski ustavi pokazali pot drugim članicam Evropske unije, ki bodo pogodbo ratificirale v prihodnjih mesecih," je po razglasitvi izidov dejal francoski predsednik Jacques Chirac in čestital predsedniku španske vlade Zapateru.

V Nemčiji bo ustavno pogodbo ratificiral parlament, postopek pa se je že začel. Kancler Gerhard Schröder je izid španskega referenduma označil kot "impresiven" in dodal, da je to "signal drugim članicam EU, ki bodo organizirale referendume".