Spominu so se z molkom pridružili tudi španski kraljevi par Juan Carlos in Sofija ter vrsta svetovnih voditeljev, ki so se zbrali v parku Retiro v Madridu, kjer je potekala glavna spominska slovesnost ob obletnici.
Na železniški postaji Atocha v središču Madrida sta zjutraj 11. marca 2004 odjeknili dve eksploziji, ena na vlaku, ki je stal na postaji, druga pa na vlaku na vhodu v postajo. Še dva napada sta se zgodila na postajah Santa Eugenia in El Pozo del Tio Raimundo v predmestju Madrida. Vse štiri eksplozije so odjeknile skoraj istočasno, v časovnem razmiku štirih ali petih minut.
Med zbranimi v parku Retiro so bili španski premier Jose Luis Rodriguez Zapatero, generalni sekretar ZN Kofi Annan, predsednik Evropskega parlamenta Josep Borrell, visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, portugalski predsednik Jorge Sampaio, pakistanski predsednik Pervez Mušaraf, alžirski predsednik Abdelaziz Bouteflika, afganistanski predsednik Hamid Karzaj in maroški kralj Mohamed VI.. Slovenijo je zastopal veleposlanik v Madridu Tomaž Lovrenčič.
V spomin na žrtve so v 650 cerkvah v španski prestolnici Madrid pet minut doneli zvonovi. Združenje svojcev žrtev je sicer kritiziralo namen madridskih lokalnih oblasti, glede zvonenja zvonov, večkrat pa so tudi povedali, da ne želijo sodelovati v nobeni veliki slovesnosti ob prvi obletnici tragedije. Toda madridska lokalna vlada se je kljub temu odločila, da bo vztrajala pri svojem načrtu, tako da so zvonovi zvonili.
Španski kralj in kraljica sta ob tej priložnosti položila venec pred spominskim nasadom oljk in cipres. V nasadu z imenom Gozd preminulih je 192 dreves, ki so jih posadili v spomin na žrtve napadov 11. marca.
Spomin na žrtve napadov so obeležili po vsej državi, španska vlada pa je današnji dan razglasila za državni dan žalovanja.
Ugledni gostje s španskim kraljem Juanom Carlosom na čelu so se v skladu z obljubo vzdržali govorov ob slovesnosti in se žrtvam poklonili s petminutnim molkom v točno opoldne. Podobne slovesnosti so potekale tudi drugod po Evropi. Na sedežu zveze Nato v Bruslju so spustili zastave na polovico drogov ter spomin na žrtve obeležili z minuto molka.
Program proti skrajnežem
V Madridu so na kongresu mednarodnih strokovnjakov za boj proti terorizmu sprejeli poseben program za ukrepe proti skrajnežem. Nanj se je odzvala iraška celica teroristične mreže Al Kaida. Protiteroristične strokovnjake je označila za nevernike in sovražnike Alaha ter jim sporočila, da jim je Alah obljubil zmago, zato bodo vsi ukrepi proti Al Kaidi neuspešni.