Tujina

SPD: Schröderja za kanclerja

Berlin/Potsdam/Ljubljana, 03. 10. 2005 07.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Schröder je dejal, da se bo na željo SPD odpovedal položaju. SPD je sporočila, da si želi, da Schröder ostane kancler.

Schröder ne želi stati na poti k oblikovanju stabilne vlade
Schröder ne želi stati na poti k oblikovanju stabilne vlade FOTO: Reuters

Vodstvo nemške Socialdemokratske stranke (SPD) kanclerja Gerharda Schröderja je sporočilo, da si še vedno želijo Schröderja na kanclerskem položaju. "Kot stranka imamo nalogo voditi socialdemokratsko politiko v državi, in to z Gerhardom Schröderjem kot zveznim kanclerjem," je povedal vodja SPD Franz Müntefering po izrednem srečanju vodstva SPD v Berlinu.

Schröder je pred tem poudaril, da ne želi stati na poti oblikovanju nove stabilne vlade s krščansko unijo CDU/CSU. "Ne gre za moje zahteve niti zame osebno," je odgovoril na vprašanje o dvoboju z Merklovo za kanclerski položaj. "Gre za zahtevo moje stranke po vladanju. Sprejel bom vsako odločitev. Nočem stati na poti razvoju, ki ga omogoča nadaljevanje reform, ki sem jih začel, in oblikovanju stabilne vlade," je dejal pred sestankom z vodstvom SPD.

Socialdemokrati so se sestali po porazu v Dresdnu, kjer so dobili 33 odstotkov glasov, CDU pa 37 in dodaten sedež v bundestagu. Koalicija CDU/CSU ima zdaj v spodnjem domu nemškega parlamenta 226 sedežev, Schröderjevi socialdemokrati pa 222. Izid volitev v Dresdnu je nagnil tehtnico v prid Merklovi in okrepil pritisk na Schröderja, naj se odpove kanclerskemu položaju.

Nemčija praznuje

Nemčija sicer danes praznuje 15. obletnico združitve vzhodnega in zahodnega dela - dan nemške enotnosti. A prav v času praznovanja okrogle obletnice nemške enotnosti se država sooča s politično krizo. Prebivalci nekdanje vzhodne Nemške demokratične republike so še vedno v veliko slabšem položaju kot njihovi sodržavljani iz nekdanje zahodne Zvezne republike Nemčije.

Proces združevanja Nemčiji še ni končan, so opozorili govorniki na slovesnosti v Potsdamu, kjer se je zbral celoten državni vrh. ''Vzhodni Nemci smo se otresli okov preteklosti. Sami smo se osvobodili. To pa je bila velika vzpodbuda za našo združeno državo,'' je dejal predsednik zveznega parlamenta Wolfang Thieser.

Razlike v razvoju obeh delov države so še vedno velike. Odnose med prebivalci vzhoda in zahoda pa obremenjujejo tudi predsodki. Brezposelnost je na vzhodu kar dvakrat višja kot na zahodu. Plače, pokojnine in dodatki vzhodnih Nemcev so tudi za 20 odstotkov nižji kot na zahodu.

Veleposlanik: Pred 15 leti eno najlepših poglavij v zgodovini

Ljudje v Vzhodni in Srednji Evropi in Nemci v tedanji Nemški demokratični republiki so pred 15 leti napisali enega najlepših poglavij v zgodovini Evrope, ki je v svojem bistvu zgodovina svobode. Nemški veleposlanik v Sloveniji Hans Jochen Peters

Na današnji dan pred 15 leti je Nemčija "na miroljuben način in s soglasjem in podporo vseh svojih partnerjev in prijateljev ponovno pridobila svojo enotnost," je v nagovoru v svoji rezidenci v Zbiljah poudaril nemški veleposlanik v Sloveniji Hans Jochen Peters. Na dan enotnosti se Nemčija spominja združitve nekdanje vzhodne Nemški demokratični republiki (NDR) in zahodne Zvezne republike Nemčije (ZRN) 3. oktobra 1990.

Letošnji praznik pa poteka v zakulisju notranjepolitičnega dogajanja v Nemčiji, ki je za Nemce novo, je poudaril veleposlanik. "Volivec je 18. septembra sicer spregovoril, vendar pa si stranke o tem, kaj je pravzaprav povedal, še vedno niso enotne," je dejal. Kot je dodal, je prenos volilnih rezultatov v politično realnost, to je oblikovanje dolgoročne vlade, ki bo sposobna delovanja, neobičajno težak.

Vzhodni in zahodni del Nemčije je ločeval Berlinski zid, simbol hladne vojne in razdeljenosti Nemčije in Evrope
Vzhodni in zahodni del Nemčije je ločeval Berlinski zid, simbol hladne vojne in razdeljenosti Nemčije in Evrope FOTO: Reuters

Pogovori o oblikovanju vlade še trajajo in niso preprosti, vendar pa jih po besedah veleposlanika vsi vodijo z zavestjo, da potrebujeta Nemčija in Evropa močno vlado v Berlinu in to kmalu. "Kakršen koli že bo rezultat, se temeljni parametri nemške notranje in zunanje politike ne bodo spremenili," je še zatrdil.

Zaradi neodločenih predčasnih parlamentarnih volitev 18. septembra, ko večine ni mogla sestaviti ne sedanja vladna koalicija med socialdemokrati (SPD) in Zelenimi, ne konservativna opozicija med CDU/CSU in liberalci (FDP), se je Nemčija znašla v zastoju in obdobju iskanja alternativnih rešitev.

Veleposlanik je nagovor posvetil tudi letošnjemu Schillerjevemu letu 2005. Letos namreč mineva 200 let od smrti nemškega dramatika, pesnika in zgodovinarja Friedricha von Schillerja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10