To omogoča klavzula Schengenskega sporazuma, katerega podpisnica je Francija. Odločitev je napovedal francoski notranji minister Nicolas Sarkozy na srečanju notranjih in pravosodnih ministrov EU v Bruslju. "Če ne bomo ponovno uvedli mejne kontrole potem, ko je v Londonu umrlo okoli 50 ljudi, potem ne vem, kdaj naj bi jih," je dejal.

O nameri je Francija obvestila tudi druge države petindvajesterice. "Ne morem mimo dejstva, da je New Yorku sledil Madrid, temu pa London. Ne vem, kdo je naslednji na spisku, vem pa da je naša dolžnost, da se pripravimo in ničesar ne prepustimo naključju," je dejal Sarkozy.
Podobno kot Francija se je odločila tudi Italija, saj je notranji minister Giuseppe Pisanu v sredo najavil, da bo njegova država poostrila kontrolo na mejah s Slovenijo in Avstrijo. Njegove napovedi pa je v četrtek zanikal italijanski premier Berlusconi, ki je dejal, da Italija ne bo sledila francoskemu zgledu. Sicer pa naj bi italijanska vlada o protiterorističnih ukrepih razpravljala v petek
Francija je aktivirala varnostno klavzulo zaradi večjih političnih in športnih prireditev v tej državi.
Schengenski sporazum, ki so ga leta 1985 najprej podpisale Belgija, Francija, Nemčija, Luksemburg in Nizozemska, omogoča potovanje znotraj EU brez mejnih kontrol.
Obletnica francoske revolucije

Francozi sicer danes obeležujejo 216. obletnico začetka revolucije. Eno od osrednjih slovesnosti ob 14. juliju so pripravili v Parizu, kjer je ob izredno strogih varnostnih ukrepih potekala tradicionalna vojaška parada. Slovesnosti so se udeležili najvišji predstavniki države, vključno s predsednikom Jacquesom Chiracom.
Chirac je na začetku parade z načelnikom generalštaba francoske vojske, generalom Henrijem Bentegeatom pregledal častno četo na Elizejskih poljanah, zatem pa je pozdravil častnega gosta, brazilskega predsednika Luiza Inacia Lulo da Silvo.
V paradi so sodelovali tudi brazilski vojaki in letala, za varnost na paradi pa je tudi v luči nedavnih terorističnih napadov v Londonu skrbelo okoli 5000 policistov in žandarjev.
Izredno strogi varnostni ukrepi na tej tradicionalni paradi veljajo zlasti od leta 2002, ko je nek moški skušal streljati na Chiraca. Francoski predsednik med poskusom atentata ni bil poškodovan, napadalec pa je bil decembra lani obsojen na deset let zapora.
Chirac: Nobena država ni varna pred terorizmom

Chirac je v televizijskem pogovoru ob državnem prazniku dejal, da nobena država ni varna pred terorizmom, niti Francija. "Naredili smo vse, kar smo lahko, da se ubranimo pred terorizmom," je dodal. Pogovor, ki ga ima predsednik države vsako leto ob tem prazniku.
Francoski predsednik se je med dvominutnim molkom v poklonu žrtev napadov na London skupaj z brazilskim predsednikom Luizom Inacio Lulo da Silvo postavil pred Elizejsko palačo, medtem ko so po vsem Parizu zatulile sirene. "Med dvema minutama molka sem občutil globoko spoštovanje do žrtev," je pojasnil.
"Teroristi imajo drugačno mentaliteto od naše. Treba je narediti vse, da se borimo proti temu terorizmu," je menil. Po njegovih besedah je Francija "ena od najbolj učinkovitih držav" na področju zbiranja in preučevanja informacij v boju proti terorizmu. "Pri terorizmu se je treba vedno prilagajati. Nikoli ne veš, kakšne nove metode bodo še iznašli," je dodal.
Chirac spregovoril tudi o ustavni pogodbi
Chirac se je dotaknil tudi propadlega referenduma v Franciji o evropski ustavni pogodbi. "To je bilo močno sporočilo. Dobro moramo premisliti o njem," je zatrdil, obenem pa dodal, da se zaradi tega neuspeha "ne počuti osramočenega". Po njegovih ocenah so Francozi na referendumu izrazili "svoje bojazni spričo sveta, ki se zelo hitro spreminja, in globalizacije, proti kateri se ne počutijo zaščiteni". "Na podlagi teh vprašanj bomo našli nov zagon," je poudaril.
