Na meji v sporni pokrajini Kašmir, ki je razdeljena na indijski in pakistanski del, je že drugič ta teden prišlo do silovitih spopadov med indijskimi in pakistanskimi vojaki. V zadnjih spopadih je bilo po indijskih podatkih ubitih deset pakistanskih vojakov, spopad pa je izzvala pakistanska vojska, ki je izstrelila več granat na indijske položaje na jugu indijske zvezne države Jammu in Kašmir.
Nekdanja Britanska Indija je avgusta leta 1947 zaradi krvavih spopadov med hindujci in muslimani razpadla na dve državi - Indijo in Pakistan. Pakistan je zahteval tudi pokrajino Kašmir z večinskim muslimanskim prebivalstvom in jo še istega leta zasedel, hindujski kašmirski maharadža Hari Singh pa je za pomoč zaprosil Indijo in zahteval priključitev Kašmirja k Indiji. Vojna med državama se je končala leta 1949, Kašmir pa je leta 1954 postal indijska zvezna država, medtem ko je manjši zahodni del pokrajine ostal pod pakistansko zasedbo.
Kašmirsko vprašanje kljub vojnama v letih 1965 in 1971 še vedno ni rešeno, odnose med Indijo in Pakistanom pa je ponovno zaostril teroristični napad na indijski parlament v New Delhiju 13. decembra lani. Indija je za napad na parlament obtožila Pakistan, zatem pa sta obe strani občutno okrepili enote na meji med državama.
Bombni napad na šiitsko mošejo
V kraju Bhakkar v pakistanski provinci Punjab je bilo v bombnem napadu na šiitsko mošejo ponočih ubitih osem žensk in štirje otroci, 30 oseb pa je bilo ranjenih. Kot je povedal predstavnik tamkajšnje bolnišnice Faiz Mohamed, je 13 ljudi še vedno v smrtni nevarnosti. Bomba je eksplodirala okoli polnoči v ženskem delu mošeje, odgovornosti za napad pa zaenkrat ni prevzel še nihče.
Šiitski muslimani sicer predstavljajo 10 odstotkov prebivalcev Pakistana, večinsko prebivalstvo pa so suniti. Med omenjenima verskima skupinama je v preteklih desetih letih prišlo do številnih spopadov, v katerih je življenje izgubilo okoli 2000 Pakistancev. Vojaški režim pakistanskega predsednika Perveza Mušarafa je zato lani prepovedal več skrajnih šiitskih in sunitskih organizacij, zatem pa se je število spopadov med verskima skupnostma močno zmanjšalo.
V Bhakkarju v četrtek pred napadom sicer ni bilo opaziti znakov novega izbruha nasilja med suniti in šiiti, zato pakistanski opazovalci ne izključujejo možnosti, da so napadalci z bombnim napadom na mošejo želeli škoditi predsedniku Mušarafu, ki je za prihodnji četrtek napovedal referendum o podaljšanju predsedniškega mandata. Konec nasilja med verskimi skupnostmi je namreč ena njegovih glavnih točk programa.
Rumsfeld o skupnem boju proti terorizmu
V regijo pa naj bi danes prispel ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld. Po besedah njegove tiskovne predstavnice Victorie Clark naj bi Rumsfeld "obiskal države partnerke v mednarodnemu boju proti terorizmu, da bi se jim zahvalil za podporo in pomoč ter z njimi razpravljal o sedanjih in prihodnjih operacijah". To je že drugi obisk Rumsfelda v regiji po terorističnih napadih na ZDA 11. septembra lani. V Afganistanu je sicer nameščenih okoli 6000 ameriških vojakov, ZDA pa uporabljajo tudi vojaška oporišča v sosednjem Uzbekistanu, Tadžikistanu in Pakistanu.