Malta pa ni edina država, ki si je izborila tovrsten protokol. Njegovo besedilo zagotavlja, da v primeru morebitnega nasprotja s pravom EU prevlada malteško pravo.
"Splav je na Malti prepovedan, EU pa nima zakonodaje, ki bi urejala to vprašanje in prav tako nima pristojnosti, da bi tovrstno zakonodajo sprejemala. Vendar je dejstvo, da so vse članice unije z izjemo Irske splav legalizirale, zbudilo bojazni, da bi utegnila EU nekoč v prihodnosti svoje članice pozvati, naj splav uzakonijo," pravi vodja informacijskega centra EU na Malti Simon Busuttil. Kot je dodal, je namreč prav omenjeno vprašanje glavna skrb v razpravah o članstvu otoka v EU.
Bojazni Maltežanov je še podžgalo nedavno poročilo belgijske poslanke Evropskega parlamenta Anne Van Lancker, ki priporoča legalizacijo splava v članicah povezave, evropski poslanci pa so ga nato sprejeli v obliki resolucije. "Čeprav ne gre za pravno zavezujočo resolucijo, pa ta nakazuje politični pritisk," dodaja Busuttil. Protokol bo tujim zdravnikom prav tako onemogočal, da bi v okviru prostega pretoka oseb in storitev na Malti nudili "usluge v zvezi s splavom". "V primeru Malte je splav nezakonit in takšen ostaja ne glede na to, ali ga opravi domač ali tuj zdravnik," še pojasnjuje Busuttil.