Tujina

Splošna stavka v Nepalu

Katmandu, 29. 12. 2002 00.00 1 min branja 0

Nepalska vojska

Glavno mesto Nepala, Katmandu, je ohromila desetdnevna splošna stavka, h kateri so v znak protesta proti kraljevi odločitvi o razpustitvi vlade pozvali maoistični uporniki.

Maoisti, ki si prizadevajo za strmoglavljenje monarhije, redno pozivajo k stavkam, ki hromijo šole, promet, trgovino in večino gospodarskih dejavnosti. Maoisti od leta 1996 vodijo gverilsko vojno, ki je po podatkih vojske terjala skoraj 7800 življenj.

Stavko so sklicali v znak protesta proti potezi kralja Gjanendre, brata umorjenega Birendre, ki je odstavil izvoljenega premiera Shera Bahadurja Deubo, na njegovo mesto pa postavil rojalista brez večine v parlamentu, Lokendro Bahadurja Chanda. Ta naj bi ostal na položaju do novih volitev, vendar je kralj volitve, predvidene za prejšnji mesec, odpovedal. Datuma novih volitev še ni določil.

Do desetdnevne stavke prihaja v času, ko bi pokojni kralj Birendra, umorjen v lanskem pokolu v kraljevi palači, praznoval 58. rojstni dan. Rojstni dan kralja Birendre je bil sicer z odlokom razglašen za praznik.

  • slika 1
  • slika 2
  • slika 3
  • slika 4
  • slika 5
  • slika 6
  • slika 7
  • slika 8
  • slika 9
  • slika 10
  • slika 11
  • slika 12
  • slika 13
  • slika 14
  • slika 15
  • slika 16
  • slika 17
  • slika 18
  • slika19
  • Slika 20
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1420