Tujina

Spopad med protestniki

Bejrut, 03. 12. 2006 11.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Med protesti proti libanonski vladi so se spopadli podporniki in nasprotniki vlade premierja Siniore.

Libanonska vlada mora odstopiti, menijo protestniki
Libanonska vlada mora odstopiti, menijo protestniki FOTO: Reuters

Nasprotniki vlade premierja Fuada Siniore so tudi v nedeljo vztrajali na ulicah libanonskega glavnega mesta Bejruta - bilo naj bi jih med 100 in 150 tisoč -, med protesti pa sta se spopadli skupina podpornikov trenutne vlade in njenih nasprotnikov, pri čemer so bili štirje ljudje poškodovani.

Razjarjeni prebivalci bejrutske četrti Kaskas so s steklenicami in palicami napadli kolono vozil z zastavami šiitskega gibanja Hezbolah, stanje pa se je po poročanju policije umirilo šele po posredovanju libanonske vojske. V četrti Kaskas živijo privrženci februarja lani umorjenega protisirskega premierja Rafika Haririja.

Siniora je tudi danes dejal, da protesti niso rešitev in da bo ostal na svojem položaju, saj je predsednik vlade po volji večine.

Že drugo noč na ulicah

Na ulicah libanonske prestolnice je že drugo noč zapovrstjo vztrajalo več sto protestnikov proti vladi Fuada Siniore, za katero zahtevajo, naj odstopi. Protestniki, ki jih vodi gibanje Hezbolah, so si tudi v noči na nedeljo postavili bele šotore, pred katerimi vihrajo libanonske zastave, namestili pa so tudi fotografije vodje tega šiitskega gibanja, šejka Hasana Nasralaha.

Siniora, čigar prostori se nahajajo približno 50 metrov od kraja protestov, je v soboto dal jasno vedeti, da ne namerava odstopiti. Šiitsko gibanje Hezbolah je pozval k prekinitvi protestov in predlagal nadaljevanje pogovorov o njihovi zahtevi po več moči v vladi, čeprav ni nakazal, kako naj bi se to zgodilo.

Šotori na ulicah Bejruta
Šotori na ulicah Bejruta FOTO: Reuters

Politično dogajanje se je v Libanonu začelo zaostrovati, ko je iz vlade pred tedni izstopilo šest prosirskih ministrov v znak protesta, ker se na večstrankarskih pogovorih niso uspeli dogovoriti o vladi narodne enotnosti, od tedaj pa opozicija skupaj s predsednikom Emilom Lahudom vlado označuje za nelegitimno. Opozicija je s protesti zagrozila že minuli teden, vendar je načrte spremenila po atentatu na ministra za industrijo Pierra Džemajela, znanega po protisirskih stališčih.

Opozicijo predstavljajo Hezbolah, šiitska stranka Amal predsednika parlamenta Nabiha Berija, krščanska frakcija nekdanjega premiera Mišela Auna in privrženci libanonskega predsednika Emila Lahuda.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.