
Ducati protestnikov iz Južne Koreje, nekateri s plastičnimi obvezami prek oči, da bi se zaščitili pred solzivcem, so se drugi dan zasedanj ministrske konference Svetovne trgovinske organizacije (WTO), že drugič zapored spopadli s policijo. O resnejših poškodbah ali materialni škodi ne poročajo.
Varnostniki so se z gumijevkami in ščiti spopadli s približno 100 protestniki, ki so se kakšnih 45 minut trudili, da bi prebili policijski obroč in se približali kraju, kjer poteka vrh WTO. Ko so Korejci odnehali, se je s policijo za krajši čas spopadla manjša skupina Filipincev in Indonezijcev.
Več tisoč aktivistov je prišlo v Hongkong izraziti svoje nasprotovanje znižanju carinskih in drugih ovir v svetovni trgovini. Prepričani so, da bi takšni ukrepi prizadeli njihove kmete in ostalo industrijo. "WTO je utelešenje zla. Odločeni smo doseči konec organizacije," je dejal eden od korejskih protestnikov.

Predstavniki policije pričakujejo večje izgrede protestnikov proti koncu tedna, na kar pa so varnostne sile dobro pripravljene, dodajajo. Policija sicer ni priprla nobenega od protestnikov, saj ne želijo, kot so pojasnili, še dodatno razvneti množice.
Aprila nadaljevanje pogajanj?
Zaradi vse bolj globokih razlik med članicami Svetovne trgovinske organizacije (WTO) glede liberalizacije kmetijstva in nekaterih vprašanj v zvezi z razvojnim paketom, ki naj bi olajšal položaj najmanj razvitih držav v svetovni trgovini, se bodo članice WTO, ki se do konca tedna sestajajo na ministrskem srečanju v Hongkongu, o konkretnejšem okviru za nadaljevanje pogajanj poskušali sporazumeti v aprilu.
"Ne moremo se raziti, ne da bi določili tudi datum za srečanje v začetku prihodnjega leta, na katerem bi lahko razrešili nesoglasja," je povedal ameriški trgovinski predstavnik Rob Portman, medtem ko je brazilski zunanji minister Celso Amorim dejal, da bi se lahko o konkretnejših številkah članice WTO začele pogovarjati že aprila.

Da na hongkonškem srečanju WTO soglasja verjetno ne bo mogoče doseči, so poudarile tudi zahodnoafriške države, ki so se zbrale na sestanku, posvečenemu odpravi subvencij za pridelavo bombaža. V kolikor namreč razvite države ne bodo odpravile subvencij za bombaž - vodilne so tukaj ZDA, ki svojih 25.000 pridelovalcev subvencionirajo kar s štirimi milijardami dolarjev letno -, bodo Afričani, ki zaradi subvencij po lastnih navedbah izgubljajo dragocenih 400 milijonov dolarjev na leto, v WTO vložili veto na morebiten kompromis.
Bombaž bo sicer tudi ena izmed tem sredinega plenarnega zasedanja članic WTO, kjer se bodo članice med drugim posvetile tudi evropskemu uvoznemu režimu za banane.