Tretji dan ministrske konference Svetovne trgovinske organizacije (WTO) revne države na bogate pritiskajo, naj odprejo svoje trge in ukinejo kvote in carine za njihove izdelke, medtem pa se Združene države in Evropska unija medsebojno obtožujejo, ker se pogajanja ne premaknejo naprej.
Kopja se lomijo na bombažu
Najglasnejše so bile tokrat proizvajalke bombaža. Nekatere revne in najmanj razvite države, pri katerih izvoz tega pridelka predstavlja velik vir dohodka, so namreč zagrozile, da bodo, če se ZDA ne bodo zavezale k odpravi subvencij za svoje pridelovalce bombaža, z vetom preprečile dogovor o okviru pogajanj o liberalizaciji svetovne trgovine, ki naj bi bila končana do konca leta 2006.
Ameriški trgovinski predstavnik Rob Portman je sicer po tej grožnji že napovedal pripravljenost, da revnim zahodnoafriškim pridelovalkam bombaža omogoči brezcarinski dostop na ameriški trg, vendar se pri tem vprašanja ameriških subvencij ni dotaknil. "Sami izvažajo bombaž. Zakaj bi potem uvažali našega? Storiti bi morali nekaj drugega, ukiniti subvencije," je bil z njihovo ponudbo nezadovoljen predsednik Zveze afriških proizvajalcev bombaža Francois Traore.
Kot je ob tem poudaril tiskovni predstavnik Evropske komisije Fabian Delcros, so bistvo težav zahodnoafriških držav prav ameriške subvencije, ki znižujejo svetovno ceno bombaža. Poleg tega lahko proizvajalec iz ZDA, ki vse stroške pokrije z visokimi subvencijami, v afriških državah svoj bombaž prodaja ceneje od domačih proizvajalcev, s čimer jim odžira dohodek.
Tudi EU je v letu 2004 z 858 milijoni evrov subvencionirala svoje pridelovalce bombaža, vendar evropski predstavniki poudarjajo, da te subvencije niso vezane na produkcijo, zaradi česar ne povzročajo motenj na svetovnem trgu.
Honduras grozi z vetom
Predstavnik Hondurasa pri WTO Dacio Castillo je zagrozil, da bo Honduras z vetom preprečil sprejem kakršnega koli dogovora na ministrski konferenci, če Evropska unija ne bo znižala predlagane carinske stopnje za uvoz banan iz latinskoameriških držav. Ta sicer znaša 176 evrov za tono banan, Honduras in Panama pa sta zaradi višine dajatev konec novembra že vložila pritožbo pri WTO.
Pridelovalke banan Evropi tudi očitajo, da favorizira svoje nekdanje kolonije.
Evropska unija med pritiskom ZDA in držav v razvoju
Evropska unija se je spet znašla med pritiskom ZDA in držav v razvoju, zbranih v skupini G-20. Vodilni državi v tej skupini, Brazilija in Indija, sta tako od EU zahtevali določitev datuma za odpravo izvoznih subvencij za kmetijske izdelke, medtem ko je ameriški minister za kmetijstvo Mike Johanns poudaril, da pogajanja ne napredujejo, ker unija ni zmožna izboljšati svoje kmetijske ponudbe.
Ameriška ponudba na področju kmetijstva naj bi pogajalke prepričala. Ta predvideva zmanjšanje carinskih stopenj za kmetijske izdelke za 55 do 90 odstotkov v naslednjih petih letih, odpravo izvoznih subvencij do leta 2010 in 60-odstotno zmanjšanje domačih subvencij.
Evropska kmetijska ponudba je sicer na prvi pogled manj ambiciozna - predvideva namreč znižanje carinskih stopenj za povprečno 46 odstotkov ter le bežno omenja izvozne subvencije - vendar pa evropski predstavniki poudarjajo, da je EU z reformo svoje skupne kmetijske politike (CAP) domače subvencije že ločila od produkcije ter tako omejila njihov negativen vpliv na svetovne cene kmetijskih izdelkov.
Vizjak pozval k dogovoru
Minister za gospodarstvo Andrej Vizjak, ki se udeležuje ministrske konference, je v v svojem govoru pred udeleženci poudaril, da bi se morale članice WTO na hongkonškem srečanju dogovoriti vsaj o okviru pogajanj, ki bi jih potem lahko zaključile do konca leta 2006. "Stroški neuspeha tega pogajalskega kroga bi bili previsoki, posebej pri industrijskih izdelkih," je ob tem opozoril Vizjak.
Vizjak se je zavzel, da bi na pogajanjih o znižanju carinskih stopenj za industrijske izdelke pogajalci uporabili inovativne formule, ki npr. razmeroma bolj znižujejo visoke carinske stopnje kot pa nizke. Podobne pristope bi bilo mogoče po Bizjakovem mnenju uporabiti tudi na področju storitev, pri čemer potem ne bi bilo potrebe po pristopu "vzemi ali pusti."
Protestniki po budistično
Stotine protestnikov iz Južne Koreje, ki so se na vrhu Svetovne trgovinske organizacije (WTO) spopadli s policijo, so prešli na mirno budistično taktiko. Na pohodu proti središču, kjer poteka ministrsko srečanje, so se vedno znova klanjali ter se po kolenih bližali kongresnemu centru, kjer zasedajo ministri.
Približno 1000 protestnikov, večinoma kmetov, je na pohodu proti središču po treh korakih postalo, pokleknilo, se s čelom dotaknilo tal, vstalo, nakar so vse ponovili. Ob spremljavi bobna so vzklikali "Dol, dol WTO".
Korejci nasprotujejo WTO, ki želi doseči odprtje trgov za uvoz hrane. Skrbi jih, da bi liberalizacija trgovine močno prizadela korejske pridelovalce riža.
V Hongkongu se je zbralo približno 10.000 protestnikov. S policijo so se spopadli že v sredo, pri čemer je policija uporabila ščite in solzivec. Resno poškodovan ni bil nihče, prav tako še niso nobenega protestnika zaprli. Večje izgrede pričakujejo ob koncu tedna, ko se zasedanje končuje.