Tujina

Sporna večina referendumskih podpisov

Zagreb, 02. 09. 2010 18.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na Hrvaškem so ugotovili razne nepravilnosti kar pri večini od 815.826 podpisov za razpis referenduma proti spremembam zakona o delu. To bi lahko pomenilo tudi, da bodo sindikati ostali brez referenduma.

Kosorjeva je povedala, da o podpisih ne bo odločala vlada, ampak sabor.
Kosorjeva je povedala, da o podpisih ne bo odločala vlada, ampak sabor. FOTO: Reuters

Hrvaški ministrstvi za javno upravo in notranje zadeve sta pri preverjanju državljanov, ki so podpisali sindikalno pobudo za razpis referenduma proti spremembam zakona o delu, ugotovili številne nepravilnosti. Sporna je večina od 815.826 podpisov, kar bi lahko pomenilo, da sindikati nimajo dovolj podpisov, je danes objavila vlada.

Kot je poudaril minister za javno upravo Davorin Mlakar, so ugotovili, da 92.229 podpisanih oseb sploh nima volilne pravice, 356.358 pa se jih je podpisalo v krajih, v katerih niso prijavljeni kot volivci.

Nespornih je približno 300.000 podpisov, sicer pa organizatorji pobude po Mlakarjevih besedah tudi niso spoštovali predpisa, da morajo biti knjige, v katerih zbirajo podpise, vnaprej vezane. Za razpis referenduma so sicer potrebni podpisi deset odstotkov vseh volivcev, torej približno 450.000.

Na ministrstvu za notranje zadeve so pri 728.359 podpisanih osebah ugotovili ustrezne podatke glede imena in priimka ter matičnih številk (EMŠO), je povedal notranji minister Tomislav Karamarko. So pa ugotovili več nepravilnosti, kot so bili neprijavljeni kraji, na katerih so zbirali podpise, ali pa da so podatke v seznamih podpisnikov vpisovali z enako pisavo.

Kaj bo z referendumom, po besedah premierke Jadranke Kosor ne bo odločala vlada, temveč bo odločitev v pristojnosti sabora. Obenem je ocenila, da ima zakon o referendumu nekaj pomanjkljivosti, hkrati pa napovedala spremembe obstoječega zakona ali pa celo pripravo novega.

Medtem so se odzvali iz koordinacije petih največjih hrvaških sindikatov, ki so pobudniki referenduma in so zbirali podpise. Glavni koordinator Ozren Matijašević je poudaril, da bodo od sabora zahtevali, naj referendum razpiše. Po njegovih besedah je bilo manj nepravilnosti pri zbiranju podpisov za referendum o zakonu o delu kot pa pri parlamentarnih volitvah.

Član koordinacije Vilim Ribić pa je ocenil, da referenduma ne bo le v primeru, da bo prišlo do dogovora med sindikati in vlado o omenjenem zakonu. A do tega bo prišlo le, če bo dogovor "debelo v prid delavcem", je dejal.

Na referendumu naj bi se sicer hrvaški državljani izrekali o podpori vladnim predlogom sprememb zakona o delu, po katerih naj bi določbe iz kolektivnih pogodb veljale le še šest mesecev po izteku oziroma odpovedi. Poleg tega naj bi bilo po novem možno odpovedati vse kolektivne pogodbe, sklenjene tako za določen kot nedoločen čas.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

alterego
03. 09. 2010 13.52
sporni so bli pa tud nekateri komentarji na to temo...
Frane Šajn
02. 09. 2010 21.01
TO POMENI, DA SO DOBILI KAJLU ONAMO DE TREBA JELI TAKO RADNA SNAGO? NEKAJ PODOBNEGA PRIČAKUJTE NA SLO. REFERENDUMU KDO GRE STAVIT KONTRA.?
HoMpaTeR
02. 09. 2010 20.41
@rageinblack Slika je simbolična.
rageinblack
02. 09. 2010 19.26
Ma eff-off koliko desetletij bodo ljudje tako neumni še, da bodo referendumom verjeli?!?!?!?!?!?!?!?!?!?! In pol se ti prašiči s fotk nasmihajo, ma dej dej dej dej dej... DEJ!!!