Avtorica prispevka: Sergeja Hadner

Evropska unija bi v sredo morala dobiti novo komisijo, ki jo morajo podpreti poslanci Evropskega parlamenta. Vendar kar pet od sedmih strank zaradi spornega italijanskega komisarja, ki je žalil homoseksualce in matere samohranilke, podporo odreka. Če komisija ne bo potrjena, se bo Unija znašla v hudi institucionalni krizi.
Človek, ki je zamajal sicer neproblematičen način ustoličevanja Evropske komisije je Italijan Rocco Buttiglione, profesor filozofije, goreč katolik in papežev prijatelj. Narobe naj bi namreč razumeli njegovo izjavo, da je homoseksualnost greh.
"Lahko mislim, da je homoseksualnost greh, dokler to ne vpliva na odločanje. Dokler ne rečem, da je homoseksualnost zločin," je izjavil kandidat za komisarja Buttiglione.
Narobe naj bi ga razumeli tudi glede samohranilk, za katere sprva pravi, da niso dobri ljudje, nato pa, da so heroji današnjega časa. "Moje osebno mnenje glede zakona je znano. Beseda zakon izhaja iz latinske besede "matrimonio", kar pomeni zaščita matere. Družina je namenjena temu, da ženskam omogoča imeti otroke in zaščito moškega, ki skrbi zanje," je povedal Buttiglione.

Zaradi takšnega razmišljanja po mnenju pristojega odbora Buttiglione ni primeren za komisarja za pravosodje in notranje zadeve. Sam sicer pravi, da je žrtev inkvizicije, tokrat naperjene proti katoliški veri, ki ljudem z določenimi političnimi prepričanji prepoveduje opravljati delo javnih služb.
Jelko Kacin, poslanec v Evropskem parlamentu: "Italijanski kolegi, ki ga poznajo osebno, nam pripovedujejo, da se je Buttiglione zelo zgodaj odločil za volilno kampanjo v Italiji, in da se pripravlja na obdobje po Berlusconiju, ko bo ponovno potrebno iskati neko desnosredinsko opcijo. Takrat bi on, kot morebitna "žrtev", lahko iztržil bistveno več."
Evropski socialisti, liberalci ter zeleni so od prihodnjega predsednika komisije Barrosa zahtevali, da Buttiglioneja umakne iz komisije ali pa ga premesti na drug resor. Barroso zahtevam ni ustregel, predlagal je zgolj kozmetične spremembe. Tako bi sestavil posebno skupino komisarjev, ki bi nadzirala delo Butiglioneja. Zaradi neukrepanja je bilo slišati, da se Barroso igra s parlamentom.
Martin Schulz, predsednik evropskih socialistov, je z Barrosovimi odločitvami nezadovoljen. "Rezultat je, da Barroso ni spremenil ničesar. Rekel sem mu, da bo nekaj treba spremeniti, da bi dobil potrdilni glas moje skupine. Odgovor je: nisem spremenil ničesar, torej moja skupina ne bo za novo komisijo."
Barroso ima zagotovljenih 268 glasov konservativne desnosredinske Ljudske stranke ter 27 glasov Nacionalistične zveze za Evropo, kar je v 732 članskem parlamentu daleč premalo od potrebne polovice za potrditev komisije. Poslanci bodo glasovali o celotni komisiji, ne pa o posamičnih kandidatih. Zaradi Buttiglioneja bi tako lahko padla celotna ekipa.

Stojan Žitko, komentator Dela, meni, da "se bo v zakulisju veliko dogajalo, tako da bo na koncu komisija le izvoljena. Nihče si namreč ne more privoščiti, da bi en teden pred začetkom njenega delovanja ostali brez komisije."
Za Barrosovo ekipo naj bi bili odločilni vzdržani glasovi. Na račun poslancev, ki ne bodo hoteli rušiti komisije zaradi enega komisarja, bi Barroso lahko slavil zmago. V nasprotnem primeru ima dve možnosti: da tudi sam ponudi odstop ali pa začne na novo sestavljati komisijo.