Ruski predsednik Vladimir Putin je v petek zvečer podpisal sporni zakon o "ekstremizmu", za katerega borci za človekove pravice trdijo, da utegne biti škodljiv za opozicijske stranke in medije. Po navedbah urada ruskega predsednika je glavni namen novega zakona "izboljšanje definicije ekstremizma".
Ekstremizem že žaljenje javnih uslužbencev?
Zakon razširja vsebino pojma "ekstremizem" na obrekovanje oziroma žaljenje javnih uslužbencev, vključno z obtožbami teh, da so vpleteni v težje primere oziroma ekstremistični kriminal. Tudi oviranje dela oblasti, volilnih komisij in uradnikov se bo štelo za skrajno dejanje. Pojem zajema vpletenost v nerede ter huliganstvo ali vandalizem zaradi ideoloških, verskih, političnih in etničnih razlogov. Za ekstremizem se bo štelo tudi javno zagovarjanje terorizma.
Na udaru opozicija in mediji
Nasprotniki zakona, med njimi predstavniki največjih skupin, ki se borijo za spoštovanje človekovih pravic, so opozorili, da utegnejo oblasti na podlagi zakona prepovedati vrsto političnih dejavnosti opozicije in ovirati delo neodvisnih medijev. Ruski poslanci, ki so zakon podprli na začetku julija, pa so ocenili, da bo zakon v veliko pomoč oblastem v njihovem boju proti vplivnim rasističnim skupinam v državi.
Podpis zakona s strani predsednika države je zadnji korak, preden zakon stopi v veljavo.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.