Na zunanjem ministrstvu Bosne in Hercegovine (BiH) je včeraj potekal sestanek glede prošnje treh bosanskih državljank, ki so se pred leti (domnevno pod prisilo soprogov) pridružile samooklicani Islamski državi (IS), zdaj se pa želijo vrniti v domovino. Trenutno se, skupaj z devetimi otroki, nahajajo v taborišču Roj.
Srečanja na ministrstvu so se po poročanju televizije N1 udeležili člani njihovih družin, ki upajo na posredovanje pristojnih institucij. Te so sicer že pred samim srečanjem za N1 potrdile, da preučujejo njihove primere, a da podrobnejših informacij javnosti za zdaj ne morejo posredovati.
Tri Bosanke je po begu od IS pred približno dvema letoma ujela kurdska vojska. Po večmesečnem zasliševanju in domnevno tudi mučenju (kot pravijo njihovi sorodniki), so od septembra 2017 v taborišču Roj na severu Sirije, v bližini mesta Kamišli.
Njihov poziv bosanskim oblastem za vrnitev v domovino je nedavno odjeknil v javnosti. Zdaj pa so o pismu 22-letne Sarajke, njihovih željah in pozivih prvič javno spregovorili tudi njihovi sorodniki.
"Ni dneva, ko ne bi pomislila na hčerko in njene otroke, moje vnuke. Iskreno si želim in se zavzemam za to, da se nekega dne vrnejo - da jih vidim, objamem, jim pomagam," je dejala mati enega od deklet. "Zato posredujem njihov apel – ker vedo, da so s tem, ko so se pridružile IS, naredile napako in se ves ta člas le želele rešiti in oditi. Nekako so se uspele prebiti na kurdsko ozemlje in se predale – samo, da bi se rešile," dodaja.
Alema Dolamić pa je sestra ene od žensk, ki je v začetku leta 2018 prva javno spregovorila o treh Bosankah, ki se želijo vrniti domov. Njeno sestro naj bi iz Avstrije v Sirijo leta 2014 odpeljal mož Nermin Jahić, ki je kot borec IS umrl februarja 2017. Tudi Dolamićeva sicer ni smela govoriti o podrobnostih včerajšnjega srečanja na Ministrstvu za zunanje zadeve BiH.
"BiH prosijo za vrnitev, ker so na koncu z močmi. Sestra je hudo bolna. Upam, da bo kmalu lahko prišla v BiH, da se ji bo lahko pomagalo in da bo država prevzela odgovornost za zagotovitev njihovega zdravljenja in vsega ostalega, kar jim po zakonu pripada," pravi Dolamićeva.
Podobno zgodbo deli tudi Senija Muhamedagić iz Cazina. Njena hči je prav tako skupaj z možem odpotovala v Sirijo iz Avstrije, nato pa se je odločila pobegniti. "Nikoli ne bomo izgubili upanja, da se bodo nekega dne vrnili k nam. Prosimo vse, apeliramo na vse institucije. Je sicer nekaj napredka, dela se na tem in stvari se premikajo naprej. Želja nas staršev je, da se nekega dne vrnejo k nam, da jih objamemo, da se ta agonija in pekel za vselej končata," je dejala Muhamedagićeva.
"Tukaj ne moremo biti rezervna možnost, da kdorkoli želi, lahko pride v BiH. Sem nekje na bojišču, borim se za teroristično organizacijo in potem ko postane nevarno, se želim vrniti v BiH. Imamo obvezo, da sprejmemo nazaj našega državljana in ne moremo preprečiti tega, da se vrne. A upoštevati moramo, da gre morda za nekoga, ki je sodeloval pri nezakonitih in terorističnih dejanjih," pa je dejal minister za varnost BiH Dragan Mektić.
"Očitno je, da je veliko vprašanj, na katera nimamo odgovorov. Mislim, da tudi oblasti nimajo pravih odgovorov. Prav tako nimamo popolnih informacij o tem, kaj se dogaja oziroma kaj se bo zgodilo z zajetimi moškimi. Za zajete ženske in otroke vemo, da so že mesece v Siriji in Iraku v zelo neugodnih razmerah, izpostavljeni nalezljivim boleznim in vsakodnevni borbi za preživetje. Resnično, bolj sem zaskrbljen zanje, kot za zaprte," pa je dodal Vlado Azinović, strokovnjak za vprašanja terorizma.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.