S Paktom stabilnosti, temeljnim mehanizmom za zagotavljanje trdnosti evroobmočja, je še dovoljena meja primanjkljaja tri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP). Ministri so prav tako zaradi previsokega proračunskega primanjkljaja opozorilo v obliki t.i. modrega pisma naslovili tudi na Francijo.
Nemčija je v lanskem letu zabeležila primanjkljaj v višini 3,8 odstotka BDP, po prepričanju komisije pa ji tudi v letu 2003 tega deficita še ne bo uspelo znižati pod mejo treh odstotkov in naj bi skladno z njenimi napovedmi znašal 3,1 odstotka. Zato naj bi Berlin do 21. maja pripravil dodatne ukrepe, s katerimi bo znižal primanjkljaj pod mejo treh odstotkov BDP že letos in trend nadaljeval tudi v letu 2004. Če mu to ne uspe, državi grozijo sankcije, tudi finančne.
Nemčija je tako danes postala že druga država članica evroobmočja, proti kateri je EU uvedla postopke zaradi primanjkljaja. Že lani se je to zgodilo Portugalski, ki je v letu 2001 zabeležila primanjkljaj v višini 4,1 odstotka BDP.
Opozorilo tudi Franciji
Ministrski svet finančnih ministrov pa je poslal formalno opozorilo tudi Franciji. Lani je Francija zabeležila primanjkljaj v višini 2,8 odstotka BDP, letos pa naj bi bil po optimističnih napovedih le za 0,2 odstotne točke nižji. Pri glasovanju se je vzdržal le francoski finančni minister Francis Mer, Pariz pa se je opozorilu sprva upiral, nazadnje pa pristal na "politični dogovor,"kljub temu pa še naprej zavrača dva konkretna ukrepa, povezana z odpravljanjem primanjkljaja; gre za zahtevo po 0,5 odstotni letni stopnji zmanjševanja strukturnega primanjkljaja v letošnjem letu in za zavezo po uravnoteženju proračuna leta 2006. Francija namreč vztraja, da bo proračun uravnotežila leto dni kasneje, medtem ko naj bi strukturni primanjkljaj v letošnjem letu zmanjšala za 0,2 odstotka.