
Zaposleni v Srbiji prepričljivo vodijo na lestvici držav, kjer zaposleni delajo najmanj. V EU je povprečje 39,5 ure efektivnega dela na teden, v Srbiji pa ta znaša le 30 ur in 25 minut, so pokazali podatki srbskega združenja delodajalcev. V javni upravi pa zaposleni delajo samo po 18 ur in 20 minut na teden. Srbsko povprečje rešujejo zasebna podjetja, kjer zaposleni delajo bistveno več, po 36 ur in 15 minut, poroča srbski Press.
Po podatkih Eurostata so sicer najbolj delovni Romuni, ki tedensko delajo po 41 ur in 20 minut, kar je celo več od predpisanih 40 ur. Po drugi strani v EU najmanj delajo Finci, ki v povprečju delajo 37 ur in 18 minut. Slovenija si z Bolgarijo deli 5. in 6. mesto najbolj pridnih delavcev. V povprečju oboji delamo 40 ur in 30 minut
Tiskovni predstavnik srbskega združenja delodajalcev Dragoljub Rajić pravi, da v zasebnih podjetjih efektivno delajo v povprečju sedem ur in 15 minut na dan, medtem ko v javni upravi delajo v povprečju le tri ure in 40 minut na dan. ''Zabušavanje'' je po Rajičevih besedah najbolj razširjeno v državni administraciji v manj razvitih krajih na jugu in vzhodu Srbije.
''Srečevali smo se s pritožbami, da se ponekod v teh krajih 'šalterji' zapirajo tudi po dve uri pred koncem delovnega časa. Razlogi so različni, pogosto pa imajo državni uslužbenci tudi svoje kmetijske površine in gredo iz službe prej, da bi delali na kmetijah,'' pojasnjuje Radić.
Kot je še povedal, so odsotnosti z dela zaradi bolezni in odobrenih izostankov z dela dvakrat pogostejši v javnem kot v zasebnem sektorju. ''V državnih ustanovah ni discipline in vsi delajo usluge eni drugim . Produktivnost v javnem sektorju je visoka le v največjih podjetjih, kot je Telekom, kjer se dela celo več kot v zasebnih podjetjih,'' je še dodal Rajić.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.