Srbska volilna komisija je ponoči sporočila, da je predsedniški kandidat Demokratske stranke (DS) Boris Tadić na nedeljskih volitvah po 98,8 odstotka preštetih glasovih prejel 50,57 odstotka podpore. Njegov protikandidat iz Srbske radikalne stranke (SRS) Tomislav Nikolić pa ima 47,71 odstotka glasov.
Volilna udeležba je bila po teh delnih izidih 67,6-odstotna, pet odstotnih točk višja od udeležbe na prvem krogu volitev 20. januarja, ko je zmagal Nikolić. Tadić je največ glasov dobil v Novem Sadu (54,93 odstotka glasov) in v Beogradu (52,44 odstotka), Nikolić pa na Kosovu (73,66 odstotka) in v osrednji Srbiji.
Srbija kot del evropske družine
Srbski narod ni le ponovno izvolil Borisa Tadića, temveč je s tem tudi podprl njegovo proevropsko politiko, je poudaril predsednik Evropskega parlamenta Hans-Gert Pöttering v današnji čestitki zmagovalcu nedeljskih predsedniških volitev v Srbiji, dosedanjemu predsedniku Tadiću.
"Srbski volivci so pokazali, da se vidijo kot del evropske družine," je poudaril Pöttering. "Borisu Tadiću želim veliko uspeha v novem mandatu, še posebej pri izvajanju reform, ki bodo njegovi državi pomagale naprej v procesu stabilizacije in pridruževanja," je zapisal.
"Srbski narod je za svojo prihodnost izbral pot v Evropo," je poudaril tudi predsednik skupine Evropske ljudske stranke (EPP), največje politične skupine v Evropskem parlamentu, Joseph Daul. "Toplo čestitam Tadiću, ki je modro ločil vprašanje Kosova od vprašanja evropske perspektive svoje države," je menil in Tadiću zagotovil svojo podporo.
Tadić: Tudi drugi naj spoštujejo Srbijo
Tadić, ki je že razglasil zmago, se je v nedeljo zvečer pridružil privržencem v središču Beograda, na Terazijah, pridružil pri slavju. V nagovoru je izpostavil, da si želi miru in sodelovanja z državami v regiji, da pa zahteva, da drugi spoštujejo Srbijo in njene narode. Kosovskim Srbom je sporočil, da jih ne bo nikoli razočaral in dodal, da pomeni njegova zmaga podporo ljudem na Kosovu ter da je pripravljen odpreti Srbijo svetu in da je njeno mesto v EU. Zahvalil se je še vsem volivcem, ki so ga podprli, s tem pa tudi njegovo idejo "Srbije, ki osvaja Evropo s svojim delom, ljudmi, uspehi ..."
Tadič je čestital svojemu protikandidatu Nikoliću, "za težko in pošteno borbo". Za prihodnje dni pa je napovedal pogovor z Nikolićem. Slednji je priznal poraz in čestital Tadiću. V prvem odzivu na rezultate volitev je dejal, da je bil v predvolilni kampanji "tarča umazane kampanje". "Žal mi je, da je v Srbiji prevladal strah," je še povedal. Rezultat je optimističen, zato je napovedal, da bo zaradi tega vztrajal pri politiki, ki si jo je začrtal in da se boj za Kosovo ni končal. Rusijo je pozval k nadaljnji podpori Srbije, Evropsko unijo pa, naj jo neha izsiljevati.
Številne čestitke
Tadiću je za zmago prvi čestital njegov tekmec Nikolić, čestitkam pa so se pridružili tudi predstavniki drugih srbskih strank. Srbski zunanji minister Vuk Jeremić pa je v prvem odzivu dejal, da so bile srbske predsedniške volitve tudi referendum o prihodnosti in da je Srbija izbrala Evropo.
Tadiću sta za zmago že v nedeljo čestitala slovenski premier in predsedujoči Evropskemu svetu Janez Janša in predsedujoči zunanjim ministrom EU, vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel, pa tudi slovensko predsedstvo EU. "Predsedniške volitve so bile tudi pomemben izraz utrjevanja demokracije, ki je bistvena prvina stabilnosti in miru v regiji", je v čestitki zapisal slovenski predsednik Danilo Türk.Obenem je izrazil prepričanje, da se bodo sedanji prijateljski odnosi med Slovenijo in Srbijo krepili tudi v prihodnje in da bo medsebojno sodelovanje na podlagi načel enakopravnosti in vzajemnega spoštovanja prispevalo k napredku obeh držav.
Zmaga Borisa Tadića na nedeljskih predsedniških volitvah v Srbiji je "zmaga za demokracijo v Srbiji in za evropske vrednote, ki jih delimo", je danes zapisal predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso v čestitki novemu srbskemu predsedniku Tadiću. "To je zmaga v ključnem trenutku za Srbijo in Zahodni Balkan," je poudaril Barroso.
"Rezultat je zame signal, da je želja večine nadaljevati pot v Evropo in Evropa je tega vesela," pa je v izjavi za javnost po volitvah povedal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Javier Solana. Izid volitev je dokaz, da želi večina Srbov čim hitreje čim bliže EU, je menil.
Kosovski predsednik Fatmir Sejdiu je dejal, da izid volitev kaže na voljo Srbije, da prekine s preteklostjo in se približa Evropi. "Kaže, da je napočil čas za Srbijo, da pusti za seboj preteklost, še posebej svoje radikalne poglede na Kosovo .. in da se usmeri k evroatlantskim povezavam," je dejal.
Predsednik kosovskega parlamenta Jakup Krasniqi je zmago Tadića pozdravil kot "zmago bolj demokratičnih sil v Srbiji", dodal pa, da ne bo imela vpliva na načrte za razglasitev neodvisnosti Kosova. "Kosovski parlament je pripravljen neodvisnost razglasiti še ta mesec," je dejal.
Premier Republike srbske Milorad Dodik, ki je že prej podprl Tadića, je tako njegovo zmago označil kot velikega pomena za stabilnost Srbije, Republike srbske in celotne regije. Predsedujoči predsedstvu BiH Nikola Špirić pa je izpostavil pomen stabilnosti Srbije po volitvah, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
Črnogorski predsednik Filip Vujanović je ob čestitki Tadiću ocenil, da pomeni njegova zmaga "garancijo" za evropsko pot Srbije in njenih prijateljskih odnosov s sosednjimi državami in državami v regiji.
Tadiću je čestital tudi hrvaški predsednik Stipe Mesić. "Ta zmaga pomeni, da se bo Srbija z dogodki v prihodnosti, med katerimi bodo gotovo tudi težki in travmatični, soočila na čelu s politikom, ki njene prihodnosti ne vidi v izolaciji in radikalizaciji, temveč v skupnosti z demokratičnimi državami regije in Evrope ter v sodelovanju s svetom," je zapisal Mesić v čestitki. Dodal je, da si bo Zagreb še naprej prizadeval za normalizacijo in razvoj odnosov s Srbijo.
Madžarska vlada je izvolitev Tadića pozdravila, volitve pa označila kot pomembne tako za 350.000 pripadnikov madžarske manjšine v Vojvodini kot za Kosovo. Zunanja ministrica Kinga Göncz je dodala, da je Tadić v predvolilni kampanji jasno pokazal, da ostaja Srbija trdno na poti EU.
Nemška vlada je zmago Tadića označila kot "dobro novico za vso Evropo". "Mesto Srbije ostaja v novi in skupni Evropi," pa je dejala avstrijska zunanja ministrica Ursula Plassnik in dodala, da so Srbi na volitvah "podprli evropsko pot Srbije".
"Veliko zadovoljstvo" nad izidom volitev je izrazilo tudi špansko zunanje ministrstvo, ki je ocenilo, da bo z zmago Tadića pot Srbije v EU lažja. Češki zunanji minister Karel Schwarzenberg pa je ocenil, da so volivci "jasno pokazali, da so odločeni za evropsko pot".
Odzivi
Predsednik G17 plus in minister za gospodarstvo in regionalni razvoj Mlađan Dinkić je poudaril, da imajo sedaj Tadić in stranke, ki so ga podprle, obvezo, da izpolnijo tisto, kar je obljubil v kampanji.
Podpredsednica koalicijske Nove Srbije Dubravka Filipovski je ocenila, da so volitve pokazale, da je demokracija v Srbiji, čeprav je država globoko razdeljena, na visoki ravni in da so volivci z visoko volilno udeležbo odločili, da Srbijo še naprej vodi Tadić.
Predsednik Socialistične stranke Srbije Ivica Dačić je čestital Tadiću in ga pozval, naj pozabi na vse konflikte in politične delitve iz predvolilne kampanje in naj se zavzame za ustvarjanje politične enotnosti v državi.
Vodja Demokratske stranke Sandžaka Rasim Ljajić pa je zmago demokratskega kandidata Tadića označil za zelo pomembno, ker je je dosegel "sam proti vsem".
V prvem odzivu iz Rusije je predsednik zunanjepolitičnega odbora ruske dume Konstantin Kosačov dejal, da je Rusija pripravljena še naprej razvijati odnose s Srbijo in jo podpirati v prizadevanjih za ohranitev ozemeljske celovitosti.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.