Ob mejnem prehodu Jarinje na administrativni meji med Srbijo in Kosovom se je pred prihodom misije Varnostnega sveta Združenih narodov zbralo približno 6.000 razseljenih Srbov. Že ponoči jih je na prehod prišlo približno 1000, ob meji pa so postavili šotore.
Protestniki ne nameravajo vstopiti na Kosovo, temveč želijo le vzbuditi pozornost svetovne javnosti. S shodom želijo sporočiti misiji, da se 200.000 pregnanim Srbom po osmih letih ni uspelo vrniti na Kosovo ter obenem prositi, naj jim pomagati, saj je vrnitev določena po resoluciji 1244 ZN.
Protestniki so na avtobuse in avtomobile razobesili napise, na katerih piše 'Hočemo domov!' in 'Hočemo na svoja delovna mesta!'. Organizatorji shoda pričakujejo, da se bo zbralo okoli 12 tisoč razseljenih Srbov.
"To bodo mirne demonstracije, saj bodo Srbi petnajstčlansko misijo sprejeli kot prijatelje in dobronamerne ljudi z namenom, da bi jim povedali, v kolikšni meri so na Kosovu izpolnjeni demokratični standardi in s kakšnimi težavami se soočajo v vsakdanjem življenju", je povedal vodja vladne gospodarske skupine za Kosovo Nenad Popović.
Petnajstčlanska misija VS ZN se je v Beogradu najprej sešla s srbskim premierom Koštunico, ki je gostom razgrnil vrsto "prepričljivih podatkov, na podlagi katerih je mogoče ugotoviti, da se resolucija 1244 o Kosovu, ki jo je VS ZN sprejel junija 1999, ne izvaja".
Kot je pojasnil Koštuničev svetovalec Slobodan Samardžić, je premier članom misije izročil tudi vrsto listin, ki naj bi potrjevale trditve Beograda o položaju Srbov na Kosovu, o ovirah za vrnitev pregnanih in razseljenih oseb, omejeni svobodi gibanja, uničevanju srbske kulturne in cerkvene dediščine. Iz Tadičevega urada za odnose z javnostmi so medtem sporočili, da je tudi predsednik Srbije misiji razgrnil vrsto podatkov, med drugim o tem, da je po prihodu mirovnih sil na Kosovo junija 1999 srbsko pokrajino zapustilo več kot 200.000 Srbov ter da je bilo od takrat uničenih približno 150 srbskih cerkva in samostanov.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.